Serce Polany

  • 16.04.2017, 11:57
  • kael
Serce Polany Wojtek Zatwarnicki
W miejscowości Polana liczącej około 300 mieszkańców na budynku remizy zamontowano defibrylator AED. To pierwsza wieś na Podkarpaciu z ogólnodostępnym urządzeniem tego typu. Z inicjatywą wyszli strażacy z tamtejszej OSP.

Na sprzęt zrzucili się sami mieszkańcy. Dopomogła też gmina, Nadleśnictwo Lutowiska i fundacja "Ratujmy życie". Zbiórkę pieniędzy zorganizowali wspomniani druhowie OSP. Trwała ona dwa lata, w jej ramach m.in. zagrano dwa koncerty.
To głównie na barki strażaków spada ciężar czuwania nad bezpieczeństwem we wsi. Wprawdzie nie mieszka tu za wiele osób, ale wypadki też się zdarzają, a w sezonie turystycznym populacja wzrasta nieraz dwukrotnie. Polana położona jest nieco na uboczu. Stwarza to trudności przy dojeździe karetki pogotowia, a w kryzysowych sytuacjach czas dotarcia pomocy jest kluczowym elementem. Karetka ma do Polany około 20-25 km, na śmigłowiec też trzeba czekać kilkanaście minut. Zresztą, nie zawsze może ruszyć do akcji. Uniemożliwiają to trudne warunki atmosferyczne czy pora nocna.

Statystyki podają, że w Polsce rocznie dochodzi do około 40 tys. nagłych zatrzymań krążenia. Użycie defibrylatora zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia z 5% do aż 70%. Jego obsługa nie jest trudna, poradzi z nim sobie nawet nieprzeszkolona osoba. Urządzenie wyposażono w komendy głosowe zawierające instrukcję obsługi. Wystarczy uważnie wykonywać polecenia, by – być może – uratować komuś życie.

kael
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe