Zabytkowa ekspozycja

  • 22.05.2017, 11:51
  • Monika Garbowska
Zabytkowa ekspozycja Facebook
W Odrzechowej realizowany był projekt "Tajemnice Odrzechowej". Jego celem jest ratowanie unikatowych pozostałości po cerkwi grekokatolickiej, którą zbudował tutaj Ignacy Urbański w 1813 r. Teraz pojawiła się tam ekspozycja ikon.

Inicjatywa jest kontynuacją wcześniejszych działań realizowanych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Odrzechowa. Głównym mózgiem i osobą odpowiedzialną za przygotowanie wniosku o przyznanie dofinansowania jest Wiesław Józefczyk, skarbnik tejże organizacji pozarządowej. Obecnie można zauważyć efekty ostatniego etapu tych działań. W kościele rzymskokatolickim pw. św. Jana Chrzciciela pojawiła się bowiem drewniana ekspozycja, w której będą eksponowane ikony Juliana Pankiewicza. Są to oryginalne dzieła, które znajdą się w tej konstrukcji. Na ścianach świątyni ulegają one bowiem degradacji. 

- Ponowne umieszczenie ich w konstrukcji nawiązującej formą do przegrody ołtarzowej przyczyni się do poprawienia ich kondycji, a także zapewni im prawidłową, zgodną z oryginalnymi założeniami, prezentację - tłumaczy Wiesław Józefczyk, koordynator projektu. - Działania te dodatnio wpłyną na estetykę wnętrza zabytkowej świątyni.

Pan Wiesław posiada wysokie kwalifikacje w dziedzinie "trzeciego sektora". Jest to były prezes Lokalnej Grupy Działania oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Odrzechowa. Koordynował projekty w ramach różnych programów, np. PROW 2007-2013, PIS, FIO, ASOS, Szwajcarsko-Polski Program Współpracy. Wiedzę na ten temat pozyskał na licznych szkoleniach i warsztatach. Zmiany w kościele w Odrzechowej to wynik jego ciężkiej pracy, której podjął się bez żadnego wynagrodzenia. Jest osobą skromną i nie afiszuje się ze swoim sukcesem.

W trakcie realizacji projektu z panem Józefczykiem współpracowali m.in.: prof. ASP dr hab. Joanna Czernichowska, Mateusz Jasiński, Łukasz Wojtowicz (pracownicy naukowi Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), Mariusz Mogilany (członek Bieszczadzkiej Grupy Twórców Kultury i kustosz jej galerii), Rafał Malec (pracownik Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku), Karolina Lizurej (absolwentka ASP w Warszawie).

Wystawa dokumentująca wszystkie dotychczasowe prace w ramach projektów mieściła się w domu kultury w Odrzechowej. Teraz została przeniesiona do Przemyśla i udostępniona zwiedzającym. Towarzyszyć temu będą warsztaty, które ruszą końcem maja.

14 lutego w Odrzechowej zebrała się komisja konserwatorska, w trakcie której uruchomiono procedurę wpisania do rejestru zabytków: ołtarza bocznego oraz krzyża procesyjnego odnalezionego w czasie realizacji projektu "Tajemnice Odrzechowej". 

Wpis do rejestru zabytków jest ukoronowaniem wszystkich dotychczasowych działań.

Monika Garbowska
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe