Przeniesienie pomnika

  • 23.05.2017, 05:03 (aktualizacja 22.05.2017 21:05)
  • MG
Przeniesienie pomnika frantisekgeisler.com/janaflax.html
23 lata temu w Pastwiskach, należących wówczas do sołectwa Odrzechowa, postawiono pomnik na cześć bohatera II wojny światowej, który zginął tutaj w czasie Operacji Karpacko-Dukielskiej. Teraz planowane są wydarzenia związane z przeniesieniem monumentu.

Nieopodal domu ludowego stał przez wiele lat pomnik porucznika Františka Geislera z II Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej, który poległ 18 września 1944 roku w czasie walk w  Pastwiskach.

2 listopada 2010 roku Bronisław Komorowski, prezydent Polski oraz Mirosław Karapyta, wojewoda podkarpacki złożyli wiązanki kwiatów pod jego pomnikiem.

W najbliższym czasie teren wokół pomnika zostanie zagospodarowany i w czerwcu będzie miała miejsce uroczystość upamiętniająca poświęcenie Františka Josefa Geislera, który walczył o niepodległość dla Polski i Czechosłowacji.

Na 28 maja w Brnie w Czechach zaplanowana jest także uroczystość wmurowania tablicy na ulicy Veverzi. František Josef Geisler mieszkał tam przed wojną. W tym mieście jest też ulica nazwana we wrześniu 1946 roku jego imieniem.
- Upamiętnienie bohaterów na czeskiej części obchodów tego zdarzenia dotyczyć będzie kilkunastu osób, głównie tych, działających w organizacji "Sokół"- podsumowuje mieszkanka Pastwisk.

MG
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe