Ofiarom Akcji "Wisła"

  • 31.05.2017, 05:00
  • Agnieszka Szczepańska
Ofiarom Akcji Agnieszka Szczepańska
Na terenie parafii prawosławnej w Szczawnem, przy cerkwi pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, postawiono krzyż upamiętniający ofiary Akcji "Wisła".

Poświęcenia krzyża dokonali hierarchowie prawosławni 29 kwietnia. Zapowiadaliśmy tę uroczystość w numerze 16 Korso Gazety Sanockiej.

Na postumencie znajduje się napis w języku polskim: "Prawosławna Diecezja Przemysko-Gorlicka / W rocznicę tragicznej Akcji <Wisła> 1947-2017 / 29.04.1947 r. ze Szczawnego wyruszył pierwszy transport miejscowej ludności w nieznane... / Szczawne 29-04-2017".

Na postumencie znajdują się również napisy w języku ukraińskim, łemkowskim, angielskim i francuskim, które trochę różnią się między sobą. Jest w nich mowa o ofiarach Akcji "Wisła", wymieniana jest też ich narodowość. W języku ukraińskim są to Łemkowie, w angielskiej - Łemkowie i Ukraińcy, we francuskiej ponadto również Rusini.

Zapytany o przyczynę tych różnic ks. Julian Felenczak z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, proboszcz parafii w Morochowie i w Szczawnem, mówi, że początkowo miała być tylko jedna tablica z napisem w języku polskim i ukraińskim, ale tekst się po prostu nie mieścił. Ostatecznie powstało ich pięć, każda nieco inna. W dokumentach z operacji "Wisła" miejscowa ludność określana jest przeważnie jako Ukraińcy. W rzeczywistości jednak sprawa jest bardziej skomplikowana, bo wśród wysiedlanych byli także Łemkowie - grupa etniczna, która niekoniecznie utożsamia się z narodowością ukraińską. Są to niuanse, ale bardzo ważne dla lokalnych społeczności, osób wywiezionych i ich potomków.

- Chodziło o to, żeby uszanować ich poczucie odrębności narodowej - tłumaczy ks. Felenczak. - I to się udało.

Natomiast na tablicy w języku francuskim mowa dodatkowo o Rusinach, ponieważ w przewodnikach francuskich często tak właśnie określa się miejscową ludność. W tym przypadku celem było wyjaśnienie dla turystów, "żeby zrozumieli, o co chodzi".

Agnieszka Szczepańska
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
prawda
prawda 31.05.2017, 22:12
Dlaczego autorka artykułu nie wspomniała, że ze Szczawnego wysiedlono wyznawców Kościoła Greckokatolickiego? Zresztą wspomniana w artykule cerkiew jest Greckokatolicka.
też prawda
też prawda 1.06.2017, 10:31
Była Greckokatolicka.Pamiętać należy,że na tych terenach Prawosławie też było i to jako pierwsze.
????
???? 2.06.2017, 13:04
a mówimy o 1947 roku, czy pleciemy bzdury? W czasie akcji Wisła nie było prawosławia w Szczawnem.
jest
jest 1.06.2017, 21:43
jest Greckokatolicka
anty upa
anty upa 31.05.2017, 14:17
dzieki akci Wisła pozbyto sie z tych terenów bandytów i mordreców z pod znaku bandery
pytanko
pytanko 31.05.2017, 10:03
Czy ta tablica została postawiona legalnie ?
koniecznie
koniecznie 1.06.2017, 21:45
Należy zwrócić się do odpowiednich osób w kraju i będzie po tablicy. Proponuję zacząć od europosła Poręby.

Pozostałe