Ludowe święto w Raczkowej

  • 11.06.2017, 05:34
  • Agnieszka Szczepańska
Ludowe święto w Raczkowej Agnieszka Szczepańska
W Zielone Świątki w Raczkowej gm. Sanok został poświęcony krzyż upamiętniający powstanie styczniowe. Uroczystość zbiegła się z tradycyjnie organizowanym w tym dniu świętem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Krzyż postawił Stanisław Mrozowski, mieszkaniec Raczkowej, pochodzący z Sanoka. Nie udało się ustalić, czy ktoś z jego rodziny bądź z mieszkańców okolicy uczestniczył w powstaniu. Tekst na tablicy umieszczonej na monumencie brzmi: "Ku wiecznej pamięci bohaterom walki o niepodległość Ojczyzny 1863-1864". Postawienie krzyża jest świadectwem woli powstania wolnej Polski u progu I wojny światowej. Według niepotwierdzony przekazów w czasie II wojny światowej Niemcy przyjechali zabrać tablicę, ale nie udało im się odnaleźć opuszczonego i zarośniętego krzyża. W 1948 r. krzyż wywrócił się. Naprawili go Piotr Jakima i Jan Zimoń, ale w obawie przed represjami postawili ponownie nocą. W 1988 r. staraniem mieszkańców Raczkowej krzyż przeszedł kolejny remont, którego wykonawcą był Franciszek Piecucha, a 11 listopada w 70. rocznicę odzyskania niepodległości został poświęcony. Jest to jedyny taki krzyż pamiątkowy w powiecie sanockim. Drugi, na sanockim Cmentarzu Centralnym, pochodzi dopiero z lat 80. ubiegłego wieku.

Więcej w 23 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Agnieszka Szczepańska
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe