Zawirowania z członkostwem

  • 16.06.2017, 08:30
  • at
Zawirowania z członkostwem Anna Twardy
Czy radny zasiadając w zarządzie powiatu, może jednocześnie pracować w Lasach Państwowych? O to pytał starostę i przewodniczącego rady Sebastian Niżnik. A jaka jest odpowiedź?

Jak poinformował, pytanie na ten temat zadał mu wyborca. Radny nie potrafił odpowiedzieć na nie, więc przedstawił zagadnienie na forum rady.

- Proponowałbym zwrócić się o wyjaśnienie do komisarza wyborczego w tej kwestii - mówił. - Może on wyjaśniłby, czy osoby zatrudnione np. w Lasach Państwowych mogą pełnić funkcję członka zarządu powiatu.

Jak zaznaczył radny, o odpowiedź prosi ze względu na batalie sądowe, które toczą się z tego powodu. Wyroki zapadają różne. Niektórzy nawet tracą stanowiska.

- Myślę, że nie stoi nic na przeszkodzie, aby o taką interpretację dla spokoju i wyjaśnienia sprawy wystąpić do komisarza wyborczego - apelował.

Nasza redakcja również zwróciła się z tym zapytaniem do Komisarza Wyborczego, który skierował nas do Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Jako wyjaśnienie podano nam dwa istotne artykułu. Pierwszy z nich to art. 26 ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym, który mówi, że członkostwa w zarządzie powiatu nie można łączyć z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego oraz z zatrudnieniem w administracji rządowej, a także z mandatem posła i senatora. Drugi artykuł to art. 32 ustawy o lasach, który podaje, że Lasy Państwowe nie są organem administracji, ale państwową jednostką organizacyjną nieposiadająca osobowości prawnej, reprezentująca Skarb Państwa w zakresie zarządzanego mienia.

W ten sposób zagadka została wyjaśniona, bowiem z obu artykułów wynika, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dana osoba zajmowała stanowisko członka zarządu i jednocześnie pracowała w Lasach Państwowych.

at
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe