Pytania o handel w niedzielę; odpowiada PIP i resort pracy

  • 13.03.2018, 11:12 (aktualizacja 12.03.2018 21:23)
  • www.kurier.pap.pl
Pytania o handel w niedzielę; odpowiada PIP i resort pracy pixabay.com
Czy właściciel sklepu prowadzący handel osobiście może w niedziele i święta korzystać z pomocy członków rodziny?

W związku z wątpliwościami dotyczącymi regulacji zawartych w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowa Inspekcja Pracy przygotowały wspólne stanowisko. Przedstawia ono odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

„Jest ono pomocą dla pracodawców i przedsiębiorców – tak, aby ich działania były zgodne z przepisami ustawy. To także informacja dla konsumentów” – zaznacza resort w komunikacie.

Ministerstwo i PIP odpowiadają m.in. na pytanie, czy przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzący handel osobiście we własnym imieniu i na własny rachunek, którego zakaz handlu nie obowiązuje, może w niedziele i święta korzystać z pomocy członków rodziny?

„Korzystanie z okazjonalnej i nieodpłatnej pomocy członków rodziny (…) nie narusza przepisów ustawy. Osoby te nie mogą jednak być pracownikami lub zatrudnionymi u takiego przedsiębiorcy i wykonywać odpłatnej pracy w inne dni tygodnia” – zaznacza resort.

Ministerstwo odpowiada też, czy wyłączenie spod zakazu placówek handlowych, w których handel jest prowadzony przez osobiście przez właściciela, obejmuje tylko takie przypadki, w których przedsiębiorca stale prowadzi handel wyłącznie osobiście czy też dotyczy także sytuacji, w których – co do zasady – handel realizowany jest przez pracowników lub zatrudnionych, a jedynie w dni objęte zakazem przez przedsiębiorcę.

„Wyłączeniem z art. 6 ust. 1 pkt 27 ustawy są objęci przedsiębiorcy będący osobą fizyczną, którzy w niedziele i święta nie korzystają z pracy pracowników lub zatrudnionych i w te dni wyłącznie osobiście prowadzą handel. W pozostałe dni – nieobjęte zakazem handlu – handel może być realizowany przez pracowników lub zatrudnionych” – wyjaśnia MRPiPS.

Zainteresowani znajdą też w komunikacie odpowiedź, jakie czynności należy traktować jako bezpośredni związane z handlem oraz jakie przesłanki należy uznać za decydujące dla uznania, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną prowadzi handel we własnym imieniu i na własny rachunek.

Wszystkie pytania i odpowiedzi dot. ograniczenia handlu w niedziele.

11 marca przypadła pierwsza niedziela z ograniczeniem handlu. Rozwiązania przyjęte w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele są efektem prac parlamentarnych nad obywatelskim projektem, który 22 września 2016 r. wpłynął do Sejmu RP. Prace nad projektem trwały niemal półtora roku. W trakcie prac parlamentarnych do projektu wprowadzono istotne zmiany, dotyczące m.in.: etapowego wprowadzania liczby niedziel z ograniczeniem handlu, regulacji dotyczących zakazu handlu i pracy w placówkach handlowych w święta, rezygnacji z objęcia przepisami ustawy takich podmiotów jak: centra logistyczne, centra magazynowe, terminale kontenerowe czy centra dystrybucyjne.

 

http://kurier.pap.pl/depesza/181645/Pytania-o-handel-w-niedziele--odpowiada-PIP-i-resort-pracy

www.kurier.pap.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe