Które leki za darmo?

  • 3.10.2016, 05:01
  • Marta Grabiec, Agnieszka Tyburcza
Które leki za darmo? Marta Grabiec
Na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów. Warunkiem koniecznym ich uzyskania jest ukończenie 75 roku życia.

Od 1 września seniorzy 75+ mogą otrzymać w aptece (po okazaniu recepty z symbolem „S”) bezpłatne leki z listy opublikowanej przez ministerstwo. Pojawiła się ona 19 sierpnia i znalazło się na niej 1129 preparatów i 68 substancji czynnych.

Jakie leki?
Wykaz zawiera leki na zakrzepicę, miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie, niewydolność serca, arytmię, zwyrodnienie stawów, jaskrę, osteoporozę, chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, depresję, zaburzenia lękowe, astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Na liście darmowych leków nie ma substancji często stosowanych przez osoby starsze, które nigdy nie znalazły się na liście refundacyjnej. Są to ibuprofen, paracetamol czy aspiryna. Brak też leków, które są dostępne na ryczałt, czyli takie, za które się płaci 3 lub 2 zł. Dotyczy to m.in. Większości insulin, podstawowych leków na nadciśnienie oraz lewodopów dla chorych na Parkinsona. Takie substancje nazywane są przez lekarzy lekami pierwszego rzutu, czyli takie, które są najskuteczniejsze w leczeniu danej choroby. Ministerstwo Zdrowia nie zawarło ich w liście darmowych leków, ponieważ dostępne są w niskiej cenie.

Więcej w 39 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Marta Grabiec, Agnieszka Tyburcza
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe