Genetyczny bliźniak

  • 8.11.2016, 05:01
  • Ewelina Kochan
Genetyczny bliźniak Ewelina Kochan
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek, zachorować może każdy. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Jedną z tych osób, która zdecydowała się oddać szpik jest Regina Żołądź z Sanoka. Pierwszy raz o akcji usłyszała w telewizji i zaczęła drążyć temat.

– Pomyślałam, że warto spróbować – wspomina. – Zarejestrowałam się. W bazie dawców widnieje od około trzech lat. Po pewnym czasie nawet o tym zapomniałam i nie aktualizowałam już informacji o sobie.

Któregoś październikowego dnia zadzwonił do Reginy telefon z obcym warszawskim numerem. Kobieta początkowo myślała, że dzwoni ktoś z kolejną promocją i odrzuciła połączenie. Chwilę później przyszedł sms z Bazy Dawców Komórek Macierzystych z wiadomością, że znalazł się biorca i prosi o szybki kontakt. 

– Kolana się pode mną ugięły – wspomina. – Szybko oddzwoniłam i umówiłam się na rozmowę w późniejszych godzinach. Dostałam wyczerpujące informacje o przebiegu przeszczepu. Tak zaczęła się moja przygoda z DKMS.

Kobieta potwierdziła zgodę na pobranie komórek macierzystych. Kolejny etap polegał na przeprowadzeniu badań kontrolnych u lekarza rodzinnego.

– Otrzymałam odpowiedź, że wszystko jest w porządku – mówi. – Potwierdziła się także zgodność z biorcą. Termin badań głównych w Krakowie wyznaczono mi na styczeń. Dostałam od lekarzy zastrzyki na wzrost komórek macierzystych, które przyjmowałam dwa razy dziennie przez cztery dni.

Według Reginy zastrzyki były bezbolesne. Jedyny dyskomfort jaki czuła, to ból kości, który można porównać do dolegliwości towarzyszących grypie.

– To jest nic w porównaniu z tym, co czuje osoba przechodząca chemioterapię – mówiła.

Więcej w 44 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Ewelina Kochan
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe