Harcerka z powołania

  • 2.01.2017, 06:13
  • Sabina Tworek
Harcerka z powołania podkarpacka.zhp.pl
Redakcja Korso Gazety Sanockiej nominowała Krystynę Chowaniec do nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” przyznawanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Pani Krystyna to komendantka Hufca Ziemi Sanockiej, społecznik i człowiek o złotym sercu.

Krystyna Chowaniec mieszka w Sanoku. W środowisku dała się poznać jako wspaniała i wyrozumiała nauczycielka, osoba, która udziela się społecznie. Jej zapał do pracy z młodzieżą oraz chęć niesienia pomocy innym ludziom zadziwia i wciąż zaskakuje.

Pani Krystyna ukończyła wyższe studia magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym na kierunku historia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel, m. in. w Szkole Podstawowej w Łętowni, w Tyrawie Solnej i w Sanoku. Była też przez trzy lata dyrektorem przedszkola w Łętowni. W 1996 roku pani Chowaniec rozpoczęła pracę w Kuratorium Oświaty. W latach 1996-1999 roku sprawowała funkcję przewodniczącej Komisji Pamięci Narodowej przy Kuratorze Oświaty w Krośnie, a w okresie 2006-2010 pracowała w Zespole Wychowania Patriotycznego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. W 2013 roku przeszła na emeryturę. Ucząc historii, potrafiła na tyle zainteresować uczniów tym przedmiotem, że jej wychowankowie wielokrotnie stawali na podium w konkursach historycznych.

Krystyna Chowaniec pełniła, i w dalszym ciągu pełni wiele funkcji społecznych, m.in. była członkiem Rady Naczelnej ZHP (2009-2011), przewodniczącą Komisji do Spraw Kontaktów Zewnętrznych Rady Naczelnej ZHP (2011-2013), członkiem Centralnej Komisji Rewizyjnej ZHP (od grudnia 2013 - nadal), szefem Zespołu Kadry Kształcącej Chorągwi Podkarpackiej (1997- 014), komendantem Hufca ZHP Ziemi Sanockiej im. ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego (1992-2007 i od listopada 2011 – nadal). Od 2011 roku jest prezesem Stowarzyszenia Wychowawców „Eleusis”, zaś od marca 2016 r. - prezesem Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Sanoku.

Więcej w 52 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Sabina Tworek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
uczennica
uczennica 3.01.2017, 19:36
trzymamy kciuki!

Pozostałe