Ptasia grypa

  • 2.02.2017, 06:57
  • ST
Ptasia grypa Pixabay.com / poglądowe
Dwa martwe łabędzie wyciągnęli w Sanoku z Sanu strażnicy miejscy. Sekcja zwłok wykaże, czy ptaki były zarażone wirusem H5N8.

Próbki zostały wysłane do laboratorium. Jak wynika z informacji udzielonych przez Stanisława Kaczora, powiatowego inspektora weterynarii w Sanoku, przyczyną śmierci łabędzi mogło być zatrucie. Niejednokrotnie mieszkańcy Sanoka dokarmiają ptaki czerstwym, zapleśniałym chlebem, co może im poważnie zaszkodzić. Lekarz nie wyklucza jednak ptasiej grypy.

Na przykład w pobliskim Krośnie zanotowano takie przypadki, co z racji odległości, w Sanoku jest też bardzo prawdopodobne.

Wyniki badań poznamy jeszcze w tym tygodniu.

„Pierwsze informacje na temat wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8 pochodzą z Azji z przełomu 2009/2010 r., ale eskalacja epidemii miała miejsce od początku 2014 roku, najpierw w Korei Południowej, Japonii i Chinach, skąd wirus został zawleczony do Europy i Ameryki Północnej – czytamy w raporcie przygotowanym przez Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. W Europie wirus wykrywano u drobiu i ptaków dzikich między listopadem 2014 i lutym 2015 roku w następujących krajach: Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Włochy, Szwecja i Węgry.

Od momentu wykrycia pierwszych przypadków H5N8 (listopad 2016 r.) zdiagnozowano w Polsce 32 ogniska HPAI H5N8 u drobiu oraz wystąpienia zakażeń tym wirusem u ptaków dzikich w 14 lokalizacjach. Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi”. 

ST
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tęca ytbe
tęca ytbe 2.03.2017, 00:47
grypa szezonowa***

Pozostałe