Fenomen Amatora

  • 5.02.2017, 07:38
  • Krzysztof Lubomski
Fenomen Amatora arch.
Wielu, szczególnie młodszych, nie pamięta, że kiedyś w Sanoku działały trzy drużyny piłkarskie. Była oczywiście Stal, Komunalni (którzy w praktyce byli drugim garniturem Stali, ale formalnie działali jako odrębny zespół), był też Amator. Powstał z inicjatywy zapaleńców z osiedla Jana III Sobieskiego.

Klub został założony w 1986 roku z inicjatywy trzech szwagrów, Marka Zająca, Bogdana Zająca i Jerzego Zięby oraz Janusza Długosza, i Lesława Jankiewicza. Zarejestrowanego pod nazwą  Osiedlowy Klub Sportowy Amator Sanok. Od strony finansowej pomógł Karol Kenar, ceniony działacz społeczny. Dzięki niemu klub dostał dotację z urzędu miasta w wysokości 120 tys. zł (wg starej waluty). Duży wkład w funkcjonowanie drużyny miał też cukiernik Jan Gagatko. Na początku sprezentował getry i koszulki. Pierwszymi trenerami byli Jan Bilko i Julian Przybyła. Obydwaj pracowali za darmo. 

Z nudów
– Nudziliśmy się, więc postawiliśmy czymś się zająć w wolnym czasie – opowiada Jerzy Zięba, jeden z założycieli Amatora. – Moi szwagrowie, Marek i Bogdan, pojechali kiedyś na testy do II- ligowego wówczas Wawelu Kraków. Pomyślnie przeszedł je tylko jeden z nich, ale nie dołączył do drużyny. Zdecydowaliśmy, że albo będą grać we dwóch, albo wcale. Pierwszy mecz nowo powstała sanocka drużyna rozegrała z Juventusem Poraż. Amator przegrał z doświadczonym ligowcem 4:6. Nie wyszła mu pierwsza połowa, którą przegrał 1:3. W drugiej oba zespoły strzeliły po trzy bramki. Hat-trickiem popisał się Marek Zając, który już wkrótce miał się stać postrachem bramkarzy w lidze. Debiut w roli gospodarza OKS zaliczył w sparingu z pobliskimi Stróżami. Wygrał 5:4 po zaciętej walce. Tym razem trzy bramki zdobył Krzysztof Klojzy, a dwie Lesław Jankiewicz.

Więcej w 5 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Krzysztof Lubomski
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

KICAJ
KICAJ 24.03.2017, 09:31
PIEKNE CZASY POZDRAWIAM !!!!!!!!!
Józek Penar
Józek Penar 7.02.2017, 18:43
to były piękne chwile, pozdrowienia dla drużyny
Janusz Chytła
Janusz Chytła 6.02.2017, 22:05
Pozdrowienia dla kolegów z drużyny
Darek K
Darek K 6.02.2017, 00:05
piękne czasy chciałbym teraz tak wyglądać
Musti
Musti 5.02.2017, 21:45
To były czasy

Pozostałe