Śladami kardynałów

  • 18.02.2017, 05:02
  • kael
Śladami kardynałów UG Zarszyn
Pasjonaci narciarstwa mieli możliwość wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu. Był nim VI Beskidzki Rajd Narciarski Śladami Dwóch Kardynałów Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Ks. Karola Kardynała Wojtyły. Trasa zaczynała się w Pastwiskach i wiodła do Komańczy przez Puławy, Tokarnię i Karlików. Zabezpieczali ją goprowcy oraz przewodnicy turystyczni.

Jest związana z miejscami pobytu obu wybitnych kardynałów. W Pastwiskach blisko miejsca startu rajdu znajdował się przed laty sklepik spożywczy, gdzie przyszły papież oraz  państwo Półtawscy zaopatrywali się w podstawowe artykuły żywnościowe. W kościółku obok znajduje się figurka Matki Boskiej Fatimskiej podarowana przez Jana Pawła II. W Rudawce Rymanowskiej trasa przecina tzw. beskidzki Jordan, czyli rzekę Wisłok, w okolicach, w których lubił się kąpać Karol Wojtyła. Następnie łączy się ze szlakiem zielonym i nim dochodzi w Puławach Górnych do szlaku czerwonego.

Z zamieszkałych przez wspólnotę zielonoświątkowców Puław Górnych biegnie szlakiem czerwonym wzdłuż grzbietu pasma Bukowicy, dalej przez połoninę w okolicach Tokarni obniża się w Karlikowie i wznoszącą drogą zanurza w las przechodzi ścieżką obok skalnych bastionów Kamienia. Wreszcie wynurza się z lasu, aby osiągnąć odkryty płaskowyż Wahałowskiego Wierchu, oddalonego o około 3 km od Komańczy. Trasa kończy się w okolicach domu Sióstr Nazaretanek. To tam przez rok na przełomie lat 1955/56 internowany był prymas Stefan Wyszyński. Natomiast Wojtyła przez wiele lat, jeszcze jako biskup, przyjeżdżał nad górny Wisłok, aby wypoczywać, kontemplować i podziwiać piękno Beskidu Niskiego. Ostatni raz był tu w sierpniu 1978 roku, na dwa miesiące przed powołaniem na Stolicę Piotrową. Jego pobyty na tej ziemi są opisane w książce Wandy Półtawskiej "Beskidzkie rekolekcje".

W rajdzie wzięło udział około 30 osób. Wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy. Organizatorzy przedsięwzięcia to Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Sołectwa Pastwiska i gmina Zarszyn przy współpracy z gminami Komańcza, Rymanów, Bukowsko oraz Nadleśnictwem Rymanów.

kael
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe