reklama
reklama

Każda wiosna w Sanoku pachnie akordeonową muzyką

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: nadesłane

Każda wiosna w Sanoku pachnie akordeonową muzyką - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

Już niebawe rozpoczyna się święto akordeonów w Sanoku | foto nadesłane

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości W dniach 24-27 kwietnia Sanokiem rządzić będą akordeony, przypominając wszystkim, że w polskim światku muzycznym miasto to od lat nazywane jest „zagłębiem akordeonowym”. I nie jest dziełem przypadku, że sanoccy mistrzowie akordeonu nadają ton temu wydarzeniu. Organizatorami MSA są: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Wandy Kossakowej oraz Sanockie Towarzystwo Muzyczne przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej
reklama

Sanok pokochał akordeony wiele lat temu, akordeony pokochały Sanok. A wszystko zaczęło się w Państwowej Szkole Muzycznej, w której 41 lat temu pojawił się Andrzej Smolik, nauczyciel gry właśnie na tym instrumencie. Rozkochał w nim rzesze swoich uczniów, którzy bardzo szybko zaczęli odnosić sukcesy w konkursach ogólnopolskich. To właśnie z jego inicjatywy powstały Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe, stając się z czasem największym i najbardziej prestiżowym festiwalem akordeonowym w Polsce.

 

Odbyło się 21 edycji Spotkań. Po najwyższe sukcesy sięgało w nich wielu wychowanków sanockiej PSM, którzy później kończyli studia w renomowanych akademiach muzycznych w kraju i za granicą. Wielu z nich święciło triumfy na wielkich światowych scenach.

    Jednym z mistrzów akordeonu, którego zobaczymy na scenie MSA „Sanok 2024” będzie pochodzący z Zagórza Bartosz Głowacki, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku I i II stopnia w klasie akordeonu Grzegorza Bednarczyka i Andrzeja Smolika. W 2016 r. ukończył on z wyróżnieniem Regency Award Królewską Akademię Muzyczną w Londynie w klasie prof. Owena Murraya. Jest laureatem ponad czterdziestu konkursów i festiwali w Polsce, W. Brytanii, USA, Niemczech, Włoszech, Austrii, Litwie i Słowacji. W 2009 roku zdobył on tytuł Młodego Muzyka Roku i reprezentował Polskę w konkursie Eurowizji w Wiedniu.

Jako solista występował w wielu liczących się salach koncertowych m.in. Wigmore Hall, Royal Festival Hall, Royal Albert Hall, Salle Cortot w Paryżu, w Studio S1 Polskiego Radia w Warszawie. Współpracował z uznanymi w świecie muzykami, takimi jak: Nigel Kennedy, Trevor Pinnock, Tanita Tikaram, Gabriela Swolow. W grudniu 2020 roku Bartosz Głowacki wykonał premierę koncertu na akordeon i orkiestrę symfoniczną „The Players” Bretta Deana wraz z London Philharmonic Orchestra. W 2021 roku wydał płytę „Abrazo Abierto” z London Tango Orchestra, grając na bandoneonie. W styczniu 2022 r. z gitarzystą Andreyem Lebedevem wydał album zatytułowany „Postcard from the South”. 




    24 kwietnia (środa) Bartosz Głowacki będzie gwiazdą koncertu inauguracyjnego Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „Sanok 2024”. Wystąpi w nim także tercet „Accordion TriOssia” w składzie: Jose Valente (Portugalia), Dawid Rydz (Polska) i Fleming Valdmussen (Islandia). Początek koncertu – godz. 19.
    Drugi dzień festiwalu, 25 bm. (czwartek), rozpocznie się od koncertu kameralnego w wykonaniu Chopin University Accordion Trio, którego skład tworzą wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, z jego rektorem prof. dr. hab. Klaudiuszem Baranem na czele. Warto wiedzieć, że kierujący tą placówką od 2016 roku, pochodzi z Podkarpacia, a urodził się w Przemyślu.


W Sanoku „profesorskie trio” wystąpi w składzie: Klaudiusz Baran, Grzegorz Palus i Rafał Grząka. Tego samego wieczoru na festiwalowej scenie zaprezentuje się zespół „Amalgalis Duo”, który tworzą: Ewa Grabowska-Lis & Daniel Lis. Obydwoje są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach, w duecie koncertują od 2011 roku, prezentując wiele rodzajów muzyki i jej stylów m. in. kompozycje barokowe, romantyczne, jak też utwory z elementami muzyki folkowej i rozrywkowej. 


    Ciekawie i bardzo oryginalnie zapowiada się koncert piątkowy (26 bm.), na co wskazuje już sam jego tytuł: „Bajania ludowe”. Trójka artystów: Iga Krzaczyńska (wokal), Jacek Kopiec (akordeon) i Tomasz Czaderski (perkusja) zaprezentują w nim polskie piosenki ludowe w zupełnie nowym obliczu. Będzie to fuzja muzyki poważnej, jazzu, ethno w całkowicie nowych aranżacjach. Artyści w niepowtarzalny sposób łączą teksty i melodie pieśni ludowych z różnych regionów kraju z niemal nieograniczonymi możliwościami brzmieniowymi akordeonu i różnorodnością barwową instrumentów perkusyjnych.


    W sobotę (godz. 17) wielki finał, czyli koncert galowy XXII MSA „Sanok 2024”, na którym pojawią się jego laureaci. Bo trzeba wiedzieć, że Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe są festiwalem muzycznym, którego główną częścią jest konkurs dla uczniów szczebla podstawowego i średniego oraz dla studentów solo, a także dla zespołów kameralnych, a w kategorii rozrywkowej dla solistów i zespołów bez ograniczenia wieku. 


Obok przesłuchań konkursowych, odbywać się będą warsztaty mistrzowskie i wieczorne koncerty, będące wspaniałą nagrodą dla uczestników i wisienką na torcie dla miłośników muzyki. Dobrze byłoby, aby Sanok, określany mianem „miasta kultury” pokazał, że jest rozkochany w muzyce, w której ma na swoim koncie naprawdę wspaniałe osiągnięcia.

Koncerty są bezpłatne i odbywać się będą w Sali Koncertowej PSM, ul. Podgórze 25 od środy do piątku o godz. 19 i w sobotę o godz. 17.
W imieniu organizatorów, a w szczególności w imieniu prof. ośw. Andrzeja Smolika, pragniemy serdecznie Państwa zaprosić na prawdziwą ucztę muzyczną, jaką będą niewątpliwie koncerty w ramach Międzynarodowej Wiosny Akordeonowej „SANOK 2024”. Nie możecie Państwo tego przegapić!

Portal Korsosanockie.pl jest oficjalnym patronem medialnym Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „SANOK 2024”

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama