reklama
reklama

Wścieklizna na Podkarpaciu! Wojewoda wprowadza rygorystyczne środki bezpieczeństwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wścieklizna na Podkarpaciu! Wojewoda wprowadza rygorystyczne środki bezpieczeństwa - Zdjęcie główne

Wyskoie ryzyko wścieklizny na Podkarpaciu | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z potwierdzonym przypadkiem wścieklizny w miejscowości Humniska w gminie Brzozów, Wojewoda Podkarpacki wydał w dniu 9 kwietnia 2024 roku rozporządzenie nr 9/2024, mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się tej groźnej choroby. Wścieklizna, choroba wirusowa przenoszona przez zwierzęta, stanowi poważne zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i ludzi.
reklama

Obszar objęty specjalnymi środkami ostrożności obejmuje kilka miejscowości w powiatach brzozowskim i sanockim, w tym: Humniska, Grabownica Starzeńska, Brzozów, Górki, Turze Pole, Przysietnica, Stara Wieś, Dydnia, Jabłonka, Niebocko, Grabówka, Wydrna oraz Lalin. Na tych terenach wprowadzono szereg ograniczeń mających na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się wścieklizny.

 

Do najważniejszych zaleceń i zakazów należą:

  • Zakaz organizowania targów, wystaw czy pokazów zwierząt.
  • Zakaz polowań grupowych i odłowów, z wyjątkiem indywidualnych polowań bez psów oraz odstrzałów sanitarnych dzików.
  • Zakaz przemieszczania zwierząt domowych i gospodarskich bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii.


Właściciele zwierząt muszą także przestrzegać nowych regulacji dotyczących ich utrzymywania:

  • Koty muszą pozostać w domach, a psy na ogrodzonych terenach lub w zamknięciu.
  • Zwierzęta gospodarskie powinny być trzymane w zamkniętych budynkach inwentarskich lub na zamkniętych wybiegach.
  • Dodatkowo, zarządcy obwodów łowieckich są zobowiązani do przeprowadzania odstrzałów sanitarnych lisów i innych zwierząt, które mogą być nosicielami wirusa, a także do zgłaszania wszelkich przypadków podejrzenia wścieklizny lub znalezienia padłych zwierząt.
W celu informowania publiczności i zapobiegania wstępowi na zagrożone obszary zostaną umieszczone tablice ostrzegawcze przy głównych drogach prowadzących do wymienionych miejscowości.

Mieszkańcy oraz osoby odwiedzające te tereny powinni zachować szczególną ostrożność i zgłaszać wszelkie podejrzane przypadki zachowań zwierząt do lokalnych służb weterynaryjnych. Rozporządzenie wojewody ma na celu szybką reakcję i zapobieganie szerzeniu się tej niebezpiecznej choroby.


Wścieklizna to bardzo groźna choroba wirusowa, która atakuje układ nerwowy zarówno zwierząt, jak i ludzi. Przenosi się głównie przez ugryzienie zainfekowanego zwierzęcia, najczęściej psa, ale także nietoperze, lisy czy inne dzikie zwierzęta mogą być nosicielami. U ludzi wścieklizna jest prawie zawsze śmiertelna po pojawieniu się objawów, które obejmują m.in. gorączkę, ból głowy, nadmierną pobudliwość, a w późniejszym etapie paraliż i śpiączkę. Chorobę można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia zarówno ludzi, jak i zwierząt. Ważne jest szybkie podjęcie leczenia po ekspozycji na wirusa, zanim pojawią się pierwsze objawy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama