reklama
reklama

UWAGA! W Bieszczadach II stopień zagrożenia lawinowego!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: BPN

UWAGA! W Bieszczadach II stopień zagrożenia lawinowego! - Zdjęcie główne

Podwyższono stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach | foto BPN

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Bieszczady Turysto! Ze względu na wyjątkowo trudne warunki stanowczo odradzamy wędrówki po Bieszczadach. Trwa intensywny opad śniegu, a widoczność powyżej górnej granicy lasu spadła do 10 metrów.
reklama

Stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach został podniesiony do drugiego, w wielu miejscach tworzą się nawisy śnieżne, które mogą zostać oberwane przez przejście turysty pieszego lub narciarza.

Staramy się na bieżąco odśnieżać parkingi, jednak w wielu miejscach jest to niemożliwe. Wędrujcie w dolinach, szlaki w wyższych partiach nie są przetarte, bardzo łatwo zgubić drogę.

- informują pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. 

 
Zagrożenie lawinowe występuje na stromych stokach zawietrznych o południowych i południowo-wschodnich wystawach, gdzie wiejący wiatr przetransportował śnieg z ostatnich opadów i zmagazynował go w postaci desek śnieżnych. Depozyty budowane są w zagłębieniach terenowych, a przede wszystkim za przełamaniami terenu, tuż poniżej grzbietu. 



Zima w Bieszczadach. Opis panującej sytuacji

Zwiększone zagrożenie lawinowe w Bieszczadach występuje przede wszystkim w miejscach uformowania desek śnieżnych ze śniegu odłożonego i sprasowanego przez wiejący wiatr na stromych stokach. Depozyty śniegu odłożone są głównie za przełamaniami terenu tuż poniżej grzbietu oraz w formacjach wklęsłych /lejach, jarach/. Pokrywa zbudowana jest z kilku warstw śniegu przewianego poprzedzielana warstwami lodoszreni, wyraźny brak spójności widać na głębokości ok. 20 cm poniżej powierzchni śniegu (CT 11), gdzie świeżo nawiany śnieg jest słabo związany ze starą warstwą.

Kluczowym problemem lawinowym są niestabilne depozyty śniegu świeżego naniesionego przez wiatr na stokach północnych i północno-wschodnich. W paśmie połonin występuje zmienna, nierównomierna pokrywa śnieżna kształtująca się przedziale 80 ÷ 90 cm, w miejscach nawianych punktowo powyżej 200 cm. Lokalnie stabilizowana przez nieprzykrytą wysoką roślinność. 

Jutrzejszy dzień w początkowej fazie pogodny przechodzący w pełne zachmurzenie, temperatura powietrza -6° C i wiatr z kierunku południowo-wschodniego i wschodniego do 40 km/h. Główne szlaki turystyczne częściowo przetarte.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama