Śmieci z Zagórza pojadą do Krosna

  • 12.03.2018, 13:48
  • Krzysztof Lubomski
Podziel się:
Oceń:
Śmieci z Zagórza pojadą do Krosna Archiwum Korso Gmina Zagórz we własnym zakresie nie jest w stanie uregulować gospodarki odpadami.
Gmina Zagórz będzie wywozić odpady na wysypisko w Krośnie. Taka decyzja zapadła w związku ze zmianą przepisów.

Komisja gospodarcza obradowała nad uchwałą wyrażającą zgodę na zawarcie porozumienia międzygminnego dotyczącego powierzenia do realizacji gminie miasta Krosno zadania własnego gminy Zagórz, odnoszącego się do utrzymania czystości i porządku w gminie. Na posiedzeniu komisji pojawił się Marian Hniłka, przewodniczący Zarządu Zakładu Usług Technicznych w Zagórzu. Szczegółowo omówił treść porozumienia.

– Wiadomo, że gospodarka odpadami jest problemem nie tylko naszej gminy, ale wszystkich na terenie Polski – powiedziała Maria Mielnik, radna zasiadająca w komisji rozwoju gospodarczego, rolnictwa i finansów. – Musimy postępować zgodnie z wojewódzkim planem, przepisami wynikającymi z regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. W tym porozumieniu jest zapisane, że nie będziemy obciążeni kosztami dotyczącymi amortyzacji, a więc będą to koszty niższe do pokrywania przez naszą gminę.

Gmina Zagórz korzysta teraz z usług sortowni w Ustrzykach Dolnych, a część śmieci jest wywożonych do Krosna. Od 1 lipca wchodzą bardziej restrykcyjne przepisy.

– Do nich zarówno gmina, jak i całe społeczeństwo muszą się przygotować – kontynuowała radna. – Segregacja będzie musiała być robiona "u źródeł". Na pewno będą jeszcze informacje dotyczącej segregacji, postępowania z odpadami. Będą wysyłane pisma, informacje do sołtysów i przewodniczących osiedli, którzy będą informować konkretnie, co i jak należy robić.

Gmina planowała mieć większy wpływ na gospodarkę odpadami. Chciała stworzyć pełną instalację wraz z Ustrzykami. W tym celu opracowano projekt utworzenia kompostowni na terenie wysypiska w Średniem Wielkiem. Po protestach części mieszańców wycofano się z tej koncepcji.

 – W związku ze zmianą przepisów gmina musi dokonać wyboru instalacji, która spełnia wszystkie wymagania i jest dopuszczona do użytku – tłumaczył Edward Wojnar, przewodniczący komisji gospodarczej. – Ta instalacja, z której dotychczas korzystała gmina, jest niekompletna. Jest segregacja, którą prowadzą Ustrzyki, jest wysypisko, ale nie mamy instalacji kompostowania.

Wojnar uważa, że przez to, że nie dojdzie do budowy kompostowni w Średniem Wielkiem, gmina straci możliwość kontrolowania cen wywozu śmieci.

– Ubolewam, że nie udało się dojść do porozumienia z częścią mieszkańców – przyznał. – Na dzień dzisiejszy decyzja jedyna to zabezpieczenie odbioru odpadów komunalnych przez jednostkę, która spełnia wymogi określone prawem. Konieczność, od której nie ma odwrotu. Rada bierze całą odpowiedzialność na swoje barki.

 

Krzysztof Lubomski
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

jakiś kod
optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------