Jaki teren do biegania będzie najlepszy? Poradnik

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

Jaki teren do biegania będzie najlepszy? Poradnik - Zdjęcie główne

Jaki teren do biegania będzie najlepszy? Poradnik | foto pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Przygoda z bieganiem może być piękna, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania. Przed jej rozpoczęciem warto zastanowić się między innymi nad doborem terenu do biegania. Dobrze byłoby przyjrzeć się nie tylko okolicy, w jakiej ma odbywać się uprawianie joggingu, ale i podłożu. Może być ono przecież mniej lub bardziej twarde, równe bądź nie. Przedstawiona w tym artykule charakterystyka terenów do biegania pomoże w wyborze tego, który będzie najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Nawierzchnia trawiasta czy może asfaltowa?

Wydaje się, że zdecydowana większość początkujących biegaczy decyduje się uprawiać jogging na nawierzchni asfaltowej. I faktycznie, wydaje się, że opcja ta jest idealna na początku swojej przygody z bieganiem. Nawierzchnia asfaltowa charakteryzuje się bowiem dobrą przyczepnością. Poza tym biegacz który korzysta z tego rodzaju podłoża, może liczyć na całkiem dużą część tak zwanej energii z odbicia. Nie oznacza to jednak, że bieganie po asfalcie wiąże się tylko i wyłącznie z zaletami. Z uwagi na to, że jest to nawierzchnia twarda, konieczny jest szczególnie staranny dobór obuwia. Bardzo istotne jest to, aby gwarantowało ono odpowiednią amortyzację. Jeśli chodzi zaś o nawierzchnię trawiastą, na pewno jest to doskonała opcja dla biegaczy bardziej zaawansowanych, choć nie tylko. 

Uprawianie joggingu na takim podłożu wiąże się z dobrą amortyzacją, bo trawiasta nawierzchnia nie należy do twardych. Wydaje się więc, że bieganie po niej wiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem kontuzji stawów. Niestety, mieszkańcy miast mogą mieć problem ze znalezieniem miejsca, w którym trawiasta przestrzeń nie byłaby zanieczyszczona odchodami zwierząt. O wiele większy komfort mają pod tym względem mieszkańcy wsi. 

Bieganie po chodniku

Bieganie po chodniku wydaje się być pod wieloma względami podobne do biegania po nawierzchni asfaltowej. Jeżeli mowa jednak o tej drugiej opcji, biegacze wykorzystują specjalnie wyznaczone do tego tory bądź jakąś rzadko uczęszczaną drogę asfaltową w głębi lasu czy na obrzeżach miasta. Jeśli chodzi zaś o chodnik, zwłaszcza w dużym mieście, trzeba liczyć się z tym, że może być on być często uczęszczany przez przechodniów. Bieganie w takich warunkach może być znacząco utrudnione. Najlepiej zatem wybierać chodniki w rzadko uczęszczanych rejonach miasta bądź też decydować się na bieganie poranne lub w godzinach późno wieczornych.

Las, przedmieścia, czy centrum miasta?

Ważny jest nie tylko wybór nawierzchni, po której będzie się biegać, ale i miejsca. Wielu biegaczy wyznacza sobie stałą trasę, ale nie brakuje i takich, którzy lubią ją zmieniać. Sporo zależy zatem od indywidualnych preferencji.

Osoby, które są z natury introwertyczne i nie chcą spotykać innych podczas swoich treningów mogą zainteresować się bieganiem w lesie. Trzeba jednak mieć na względzie to, że niektórzy mogą mieć ograniczony dostęp do takiego miejsca. Jeśli nie mieszka się w pobliżu lasu, można rozważyć bieganie po parku poranną bądź wieczorową porą. Nie powinno się wówczas spotkać zbyt wielu osób. 

Równie dobrze można jednak biegać w centrum dużego miasta. Nierzadko biegacze mogą korzystać ze specjalnych torów dla biegaczy, także amatorów. Jeśli ma się dostęp do takiego właśnie miejsca, warto to wykorzystać. Jeżeli nie, do dyspozycji pozostają na przykład chodniki i ścieżki w parku. 

 

Teren do biegania a odpowiednie obuwie

Rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem, nie sposób nie zatroszczyć się o dobór odpowiedniego obuwia. Niezależnie od tego, czy wybieramy buty do biegania New Balance, np.: https://sportano.pl/buty-do-biegania/buty-do-biegania-new-balance, czy też jakiejś innej marki, należy pamiętać o tym, by były one dostosowane do nawierzchni, po której chce się biegać. Im twardsze podłoże, tym miększa i bardziej elastyczna powinna być podeszwa obuwia.

Zapewniona zostanie wówczas właściwa amortyzacja. W przypadku biegania po grząskiej, na przykład trawiastym gruncie, bezpieczniej wybrać buty z twardszą podeszwą. Wszystko po to, aby zapewniała ona stopom odpowiednią ochronę. 

Kluczową kwestią jest też zawsze staranny dobór rozmiaru. Buty do biegania absolutnie nie mogą być za ciasne, ani też zbyt luźne. W przeciwnym bowiem razie nie zagwarantują stopom należytej ochrony przed urazami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE