Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec: co warto wiedzieć o kraju

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pierwszy wyjazd opiekunki do Niemiec: co warto wiedzieć o kraju - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Jeśli decydujesz się na pracę w opiece w Niemczech, pamiętaj, że zetkniesz się nie tylko z nowymi ludźmi, ale też z ich kulturą. A ta może być zupełnie inna od zwyczajów, które znasz i do jakich jesteś przywiązana. Sprawdź, jakie tradycje i przyzwyczajenia są ważne w Niemczech. Dzięki temu łatwiej nawiążesz przyjacielskie relacje z podopiecznym i jego rodziną.

Opiekunka w Niemczech a lokalne tradycje


Praca w niemieckiej opiece jest specyficzna – Klientami są osoby starsze oraz ich bliscy. Podopieczni często niechętnie podchodzą do jakichkolwiek zmian i poważnie traktują tradycję. Jeśli więc wyjeżdżasz do pracy jako opiekunka w Niemczech, jeszcze przed wejściem do busa postaraj się poznać tamtejsze zwyczaje. Pomoże Ci w tym ten tekst. Wtedy nic Cię nie zaskoczy, a senior i jego rodzina docenią Twoją znajomość ich kultury.

Jakie zwyczaje powinna znać opiekunka pracująca w Niemczech?


Mimo że Polska i Niemcy to sąsiedzi na mapie, odmienność zwyczajów w obu krajach mogą zadziwiać. Nietrudno o pomyłkę, która wywołuje zakłopotanie i uśmiech na twarzy rozmówcy. Warto dodać, że zwyczaje mogą się różnić w zależności od regionu. Dla opiekunki pracującej na stałe w północnych Niemczech południowe tradycje są więc czasem zagadką. Niektóre z nich obowiązują jednak w całym kraju. Te dobrze jest znać:

Niedziela: dzień odpoczynku
Niemcy przykładają dużą wagę do niedzielnego odpoczywania. Najczęściej spędzają wtedy czas w gronie rodziny i przyjaciół. Nie należy wtedy zajmować się pracą: ani zawodową, ani obowiązkami domowymi. Niedziela jest zarezerwowana dla spotkań towarzyskich, rozmów przy kawie i ciastku. Zamknięte są wtedy sklepy, więc zakupy trzeba zaplanować na inny dzień.

Punktualność jest dobrze widziana
Nasi zachodni sąsiedzi cenią sobie punktualność. Według nich przychodzenie o czasie oznacza, że szanujemy tego, kto na nas czeka. Jeżeli więc umawiasz się z Niemcem na 18:15, postaraj się przyjść o danej porze. Oczywiście dopuszczalne jest małe, kilkuminutowe spóźnienie. Twój towarzysz zrozumie też, gdy na przykład ucieknie Ci autobus lub utkniesz w korku. Niedopuszczalne jest natomiast nagminne spóźnianie się.

Rozmowy z sąsiadami
Polacy nie są przyzwyczajeni do wielominutowych rozmów na osiedlowych chodnikach – chyba, że kogoś dobrze znają. W Niemczech w dobrym tonie jest natomiast „zagadać” nawet do dalszych znajomych czy sąsiadów. Absolutne minimum to przywitanie, ale jeszcze lepiej, gdy zatrzymasz się na krótką pogawędkę. Więcej rad dotyczących między innymi pracy w opiece nad seniorem, znajdziesz na stronie: https://porady.senioport.pl/

Praca w opiece w Niemczech a relacje


W pracy opiekunki w Niemczech istotna jest umiejętność nawiązywania relacji. Znajomość powyższych zwyczajów pozwoli lepiej dogadywać się z pracodawcami. Wiesz już nieco więcej i jesteś zdecydowana rozpocząć pracę w Niemczech? Zgłoś się do portalu SenioPort! Wejdź na stronę z ofertami pracy w Niemczech: https://www.senioport.pl/oferty-pracy-opieka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE