reklama
reklama

Od dziś nowa rzeczywistość. Sprawdź, co się zmieniło w obostrzeniach!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Od dziś nowa rzeczywistość. Sprawdź, co się zmieniło w obostrzeniach! - Zdjęcie główne

Zmiany w obostrzeniach | foto archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Jeśli marzysz o nowej fryzurze, a twoje dzieci tęsknią za kolegami ze szkolnej ławki, z pewnością ucieszą was zmiany, które weszły dziś w życie. Sprawdź, czy poluzowanie obostrzeń dotyczy twojego województwa. Co się zmienia? Co nowego?
reklama

Hybrydowo, czyli pół zdalnie

Od dziś w większości polskich szkół znowu zabrzmi dzwonek na lekcje. Dzienny spadek liczby zachorowań na COVID-19 pozwolił, aby część placówek wprowadziła nauczanie hybrydowe w klasach I – III szkoły podstawowej.

 

Oznacza to, że uczniowie w każdej z nich zostaną podzieleni na dwie grupy, z których jedna uczy się bezpośrednio pod opieką nauczyciela, druga zaś wykonuje zadania samodzielnie, w sposób zdalny. Dzieci będą uczestniczyć w zajęciach naprzemiennie, według harmonogramu ustalonego przez dyrekcję placówki.

 

Nożyce się odezwą

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zakazów było wstrzymanie działalności zakładów kosmetycznych oraz fryzjerskich. Uważa się bowiem, że są to miejsca, w których w sposób szczególny dba się o higienę i dezynfekcję, ze względu na specyfikę pracy. Z łatwością można również zapisywać klientów w taki sposób, aby nie byli oni narażeni na kontakt z innymi osobami. Mimo to działalność branży beauty pozostawała w zawieszeniu od niespełna miesiąca. Dziś w większości województw fryzjerzy i kosmetyczki mogą otworzyć drzwi przed swoimi klientami. Do pracy w ścisłym reżimie sanitarnym wrócą również salony piercingu (czyli przekłuwania ciała) oraz tatuażu.

 

11 województw

 

Niestety są jeszcze miejsca, w których luzowanie obostrzeń niesie za sobą zbyt duże ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa. Mieszkańcy województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego oraz opolskiego będą zmuszeni poczekać na swoją kolej w częściowym odmrażaniu gospodarki. Rząd zdecydował, że bieżące zmiany obejmą obszary, w których statystyki zachorowalności maleją. Są to województwa: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i małopolskie.  

 

Pozostałe ograniczenia bez zmian

Na dotychczasowych zasadach opierać się będzie działanie pozostałych sektorów. Przypomnijmy:

    • Zamknięte pozostaną sklepy o powierzchni większej niż 2000 m2 oraz galerie handlowe, z wyjątkiem m.in.: aptek, drogerii, sklepów spożywczych i salonów prasowych. Nadal obowiązywać będzie limit klientów: 1 osoba na 15 m 2 w sklepach o powierzchni do 100 m2 oraz 1 osoba na 20 m2 w placówkach handlowych, których powierzchnia przekracza 100 m2.

    •  W kościołach i innych miejscach kultu religijnego na 1 osobę musi przypadać 20 m2 powierzchni. Należy zachować odległość 1,5 m od innych wiernych.

    • Teatry, kina, muzea i galerie sztuki pozostają zamknięte.

    • Hotele mogą świadczyć usługi noclegowe jedynie w ramach niektórych podróży służbowych, m.in.: medyków, kierowców wykonujących transport drogowy oraz żołnierzy.

    • Działalność obiektów sportowych ograniczona zostaje do sportu zawodowego. Na świeżym powietrzu możliwe jest trenowanie grup do 25 osób włącznie z trenerami. Polskie związki sportowe mogą organizować zawody dla dzieci i młodzieży. Organizowanie większych imprez sportowych możliwe jest jedynie bez udziału publiczności. 

    • Siłownie, kluby fitness, solaria, baseny i sauny pozostają zamknięte.

 

 

News4Media

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama