reklama
reklama

SYGNAŁY CZYTELNIKÓW: Niewielka usterka ? Duże zagrożenie dla dzieci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sygnały Czytelników Rubryka "Sygnały czytelników" jest rubryką naszych czytelników, w której mogą zwrócić uwagę na problemy, z jakimi się borykają, jakie ich trapią. Wszystkie maile publikujemy w wersji oryginalnej. Zaznaczamy, że nie publikujemy anonimów. Dane autorów pozostają do wiadomości redakcji.
reklama

"Na sanockim placu zabaw w samym centrum miasta (przy Hali targowej) uszkodzona jest platforma (mostek), wyłamany jest jeden szczebelek. Wyłamanie jest na tyle duże, że przy nieuwadze noga dziecka może całkowicie utknąć, co może wiązać się z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. Na pozór sprawa jest błaha (chociaż z pewnością nie dla rodziców, którzy spędzają tu popołudnia ze swoimi dziećmi). Interweniowałam w tej sprawie u producenta (Ringpol) 27 kwietnia, gdy uszkodzenie było niewielkie, wysłałam maila wraz ze zdjęciami usterki. Otrzymałam odpowiedź, że wiadomość zostanie przesłana do "zarządcy placu". Swoją wiadomość ponowiłam 13 maja, gdy uszkodzenie się poważnie powiększyło również do Ringpolu, ponieważ nie dowiedziałam się, kto dokładnie jest zarządcą.

Widzę, że "nagłośnienie" sprawy jest jedyną opcją, by szkody zostały naprawione.

Pozdrawiam"

(Dane do wiadomości redakcji)

***

Usterka rzeczywiście niewielka, więc mamy nadzieję na szybką naprawę uszkodzeń - wszak lepiej zapobiegać niż leczyć czy płacić za leczenie kogoś, kto tam sobie krzywdę zrobi. Prawo mówi jasno, że za szkody doznane przez dziecko na obiekcie przeznaczonym do zabawy odpowiada zarządca lub właściciel. Zarówno dotyczy to publicznych placów zabaw jak i tych znajdujących się np. w supermarketach. Niezależnie od tego czy dziecko posiada ubezpieczenie NNW, rodzic ma prawo wystosowywać roszczenie o odszkodowanie.

Do najczęściej spotykanych przyczyn wypadków dzieci na placach zabaw, za które można żądać odszkodowania od zarządcy obiektu, należą: wadliwy sprzęt/urządzenie (połamane, pęknięte bądź przerwane elementy, wady wynikające z nieprawidłowej konserwacji); niezabezpieczone elementy sprzętu/urządzenia (wystające śruby lub inne metalowe elementy, brak innego rodzaju zabezpieczeń); nieprawidłowo zamocowany sprzęt/urządzenie (za słabe dokręcenie śrub, brak wymaganych elementów); zaniedbana infrastruktura wokół placu zabaw (bałagan, szkło, wystające płyty chodnikowe, dziury w nawierzchni).

Odpowiedzialność sprawcy szkody wynika przede wszystkim z art. 415 k.c., zgodnie z którym osoba, która ze swojej winy wyrządziła szkodę, obowiązana jest do jej naprawienia (zasada winy). Za szkodę odpowiada więc ten, czyje zachowanie (działanie lub zaniechanie) jest źródłem wypadku i powstania szkody. Wina taka może mieć postać zarówno winy umyślnej, jak i nieumyślnej.

Powstanie obowiązku naprawienia szkody uwarunkowane jest łącznym zaistnieniem trzech przesłanek:

  1. Musi zaistnieć szkoda;
  2. Szkoda musi być spowodowana działaniem lub zaniechaniem, z którym ustawa wiąże obowiązek odszkodowawczy;
  3. Musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy zaistniałą szkodą a działaniem lub zaniechaniem, z którym wiąże się obowiązek odszkodowawczy.
PRZYKŁAD: Dziecko pod opieką rodzica bawiło się na placu zabaw. W trakcie zabawy na huśtawce zardzewiałe ramię urządzenia pękło, wskutek czego dziecko spadło i doznało urazu głowy. W powyższym przykładzie szkodą jest uraz głowy, działanie lub zaniechanie to nieprawidłowa konserwacja urządzenia, natomiast związek przyczynowy polega na tym, że wskutek braku konserwacji nastąpiło uszkodzenie urządzenia i uraz dziecka.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama