KĄCIK LITERACKI: John Grisham - Dzień rozrachunku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

KĄCIK LITERACKI: John Grisham - Dzień rozrachunku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto przeczytać Zapraszamy do kategorii na naszym portalu: Kącik Literacki. Znajdziecie tu poezję, wiersze, felietony oraz recenzje książek. Drodzy czytelnicy i czytelniczki nadsyłajcie do nas swoje wiersze i opowiadania, zależy nam, abyśmy wspólnie tworzyli rubrykę "Warto przeczytać".

John Grisham

Dzień rozrachunku

 

Okładka powieści zachęca sloganem- „Grisham, ulubiony pisarz Ameryki”. Autor to mistrz thrillerów prawniczych, wnikliwy obserwator życia amerykańskiego Południa, tropiciel ludzi łamiących prawo.  Napisał ponad czterdzieści powieści, wiele z nich doczekało się adaptacji filmowych jak chociażby „Dzień Pelikana” Komora” czy ‘Klient”  „Dzień rozrachunku” opiera się na faktach, choć są one tak tragiczne, ze nie powinny nigdy się wydarzyć. Pewnego jesiennego poranka, szanowany i uczciwy farmer, bohater wojenny, przykładny mąż i ojciec Peter Baninng zabija strzałem z pistoletu swego wieloletniego przyjaciela, pastora Dextera Bella. Zbrodnia była zaplanowana, ale jedynymi słowami, jakie wypowiedział zabójca w czasie długotrwałego procesu i poprzedzającego go aresztu brzmiały: „Nie mam nic do powiedzenia”

Farma niedaleko miasteczka Clanton w stanie Misissipi; uwarunkowany społecznie podział ludności, wielkie plantacje i małe folwarki, segregacja rasowa, drugorzędna rola kobiet. Smutne pieśni dobiegające od strony murzyńskich chat i wystawne przyjęcia plantatorów. W pobliskiej miejscowości szpital psychiatryczny, gdzie można umieścić niewygodną żonę.

Teraźniejszość splata się z przeszłością;  Pete Baninng to żołnierz odznaczony za odwagę w walce z Japończykami na Filipinach, uczestnik marszu śmierci, jeniec pojmany przez  Japończyków, partyzant z gór, niezłomny, wytrwały i odważny. Po powrocie do rodzinnego miasteczka traktowany jak bohater, szanowany i ceniony. A pomimo tego zaplanował zabójstwo i z zimną krwią je wykonał. Rodzina  ofiary w ramach odszkodowania dostała cały majątek mordercy. Dzieci  wyjechały do innego stanu. Ale nigdy nie padła odpowiedź na pytanie o motyw morderstwa.

A motyw tkwił w obyczajowości Południa, w surowych, niepisanych prawach, w męskim honorze. Ale nie chodzi tu wcale o zdradę…

W powieści splata się wiele wątków: obyczajowy, historyczny, kryminalny, psychologiczny. Bohaterowie narysowani mocną kreską, często przedstawieni w sytuacjach ekstremalnych. Scenariusze ich życia niejednokrotnie  wyznaczała przeszłość.

John Grisham to kontynuator powieści o amerykańskim Południu Williama Faulknera.

Anna Grabowska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy