Reklama

KĄCIK LITERACKI: Zdanie odrębne

Opublikowano: ndz, 1 sie 2021 11:00
Autor: | Zdjęcie: nadesłane

KĄCIK LITERACKI: Zdanie odrębne - Zdjęcie główne

foto nadesłane

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Warto przeczytać Kiedy „Korso” wychodziło w papierowej wersji, najbardziej poczytnymi tekstami były felietony z cyklu Zdanie odrębne, których autor podpisywał się inicjałami JS. Nie zniknął z pisma w wersji elektronicznej, a niektóre z nich można odnaleźć w książce opublikowanej miesiąc temu w krośnieńskim wydawnictwie Ruthenus.

Tom Zdanie odrębne to zbiór felietonów i esejów z lat 2018-2020, które ukazywały się na niezależnym portalu dziennikarskim Studio Opinii. Książka liczy 272 strony wraz z reprodukcjami grafik takich artystów jak: P. Breughel, A. Durer, Z. Vogel, J. Matejko czy S. Wyspiański. Na okładce – wpadające w oko Studium dłoni  Durera.

TU ZNAJDZIESZ "ZDANIE ODRĘBNE"

W nocie wstępnej autor wyjaśnia znaczenie wyrażenia „zdanie odrębne” (łac. votum separatum), które jest opinią inną niż wszystkie, nie przystającą do stanowiska ogółu. Każdy tekst potwierdza znaczenie tego niecodziennego tytułu...

Tematyka felietonów pisanych w ciągu ostatnich trzech lat jest różnorodna; dotyczy aktualnych wydarzeń politycznych, przemian społeczno-obyczajowych, roli Kościoła w państwie, praw jednostki, życia kulturalnego, moralności zbiorowej, etc. Język tekstów precyzyjny, ironiczny, często nasycony sarkazmem, a przy tym idealnie polski. Autor często nawiązuje do kontekstów historycznych, filozoficznych i literackich. Zza słów wyłania się humanista, erudyta, uczony; człowiek rozumny i cierpliwy… 

Wielki Sanoczanin poeta Janusz Szuber, z którym autora łączyła wieloletnia przyjaźń, napisał w Posłowiu: „Zdanie odrębne to, poza wszystkim, najzwyczajniej dobra literatura – tak, jak ją pojmowali od zawsze adepci tradycyjnej humanistyki, dla których rzetelne piśmiennictwo nie przestaje być domeną rozlicznych pożytków.”

     Wiatr od połonin wykołysał wielu wspaniałych ludzi…

Anna Grabowska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +14 / -0

  asc

  Nic dodać - nic ująć. Bardzo zwięzła, trafna, nie pomijająca niczego charakterystyka zbioru felietonów, które można czytać na wyrywki, po kolei, wspak i na wiele różnych sposobów i każde czytanie odkrywa kolejną warstwę.

 • 4 miesiące temu | ocena +17 / -0

  Stan

  śwęte słowa, teksty czytałem dwa razy. Po raz pierwszy gdy się ukazywały w Studio Opinii i teraz gdy ułożyły się w spójny i ważny tom eseistyczny. Do przenikliwy wgląd w ideologiczne zaplecze niszczenia państwa i religii. To będzie ważny komentarza do podłych czasów (zwłaszcza po 2015 roku) w jakich przyszło nam żyć. Mam nadzieję, że następny będzi... Rozwiń

 • 4 miesiące temu | ocena +17 / -0

  HK

  Nieczęsto się zdarza czytać tak trafną charakterystykę rzeczywistości.