Reklama

Kolędy w wykonaniu podkarpackich gwiazd

Opublikowano: śr, 9 gru 2020 17:38
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Warto przeczytać Jeśli macie sentyment do przepięknych kolęd, jeśli kochacie muzykę w jazzowym wykonaniu, to koniecznie nabądźcie compact zatytułowany: MAREK BAŁATA & DOMINIK WANIA * KOLĘDY – IMPROMPTUS. Dlaczego warto je mieć? Bo poprawią Wam świąteczny nastrój, a przy okazji poznacie dwóch znakomitych, nie zawaham się tu użyć określenia – światowej klasy muzyków: Marka Bałatę i Dominika Wanię. A radość z tego poznania będzie tym większa, kiedy dowiecie się, że obydwaj pochodzą z Podkarpacia! Marek z Mielca, zaś Dominik z Sanoka. Jeśli jeszcze nie wiecie, jaki prezent pod choinkę sprawić komuś bliskiemu, to ta płyta, z kolędami na jazzowo, będzie doskonałym wyborem.

- Dlaczego kolędy? Dlatego, że duch Bożego Narodzenia jest czymś nadzwyczajnym, wyjątkowym, prowadzi do absolutu, do Boga, do miłości do Niego. W tej wielkiej przestrzeni duchowej, a zarazem estetycznej i emocjonalnej, postanowiliśmy odnaleźć pełną głębię. Historia Bożego Narodzenia i kolędy mu towarzyszące są w każdym z nas od dzieciństwa. My pozwoliliśmy sobie nadać im nowy wymiar, nowy kształt.

– mówił o nagranej płycie Marek Bałata w wywiadzie udzielonym polskiej stacji telewizyjnej w Chicago. 

A teraz z prawdziwą przyjemnością i nie mniejszą satysfakcją pragnę zapoznać Państwa z wybitnym duetem podkarpackich muzyków jazzowych, którzy w tym wielkim, przenikającym się świecie muzyki odnaleźli się i postanowili wspólnie coś dokonać. Wybór był oczywisty: nagrajmy kolędy!

Marek Bałata pochodzi z Mielca, ma 65 lat. Jest czołowym polskim wokalistą jazzowym specjalizującym się w improwizacjach scatem (sposób śpiewania charakteryzujący wokalistykę jazzową, polegajcy na naśladowaniu odgłosów instrumentów). Jest także gitarzystą, kompozytorem, a poza branżą muzyczną grafikiem i fotografikiem. Zanim został jazzmanem, ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Potrafi świetnie to łączyć. Jako dyplomowany artysta grafik prezentuje własne rysunki podczas spektakli multimedialnych, zwanych śpiewobrazami. Tworzy instrumentalne brzmienia głosem – od tenora do falsetowego sopranu. 

W 1994 r. wydał pierwszą autorską płytę „Voice Paintings”. W czasie swojej długiej kariery objeździł cały świat, współpracując z wielkimi ikonami jazzu, takim jak m. in.: Billy Hart, Steve Davis, Ernie Adams, Peter Madsen, Andy Manndorf. Występował i nagrywał niemal ze wszystkimi najwybitniejszymi artystami polskimi, byłaby to niekończąca się lista. Z nagrań z udziałem Marka Bałaty, które na zawsze pozostaną w pamięci, wymienić należałoby album Włodka Pawlika pt. „Struny na ziemi – muzyka do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza”, nagranym z Lorą Szafran -wokal (też „nasza”, pochodząca z Krosna, wybitna wokalistka jazzowa) i Robertem Więckiewiczem - recytacje. Wyjątkowym projektem Marka Bałaty jest seria koncertów pt. „Niemen – wspomnienie”, z jazzowymi aranżacjami piosenek Czesława Niemena. Jak wypatrzycie gdzieś Państwo afisz zapowiadający taki koncert, natychmiast reagujcie. Nie może Was na nim nie być! Wcześniej proponuję zaprzyjaźnić się z Markiem Bałatą, słuchając kolęd w wydaniu jazzowym.

Nie było tej płyty, a na pewno nie byłaby ona taka, gdyby nie udział w projekcie Dominika Wani. Jest jednym z światowej klasy pianistów młodego pokolenia. Sanoczanin, ma 39 lat. Naukę gry na pianinie rozpoczął w wieku 5 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Sanoku. W 2005 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Jako stypendysta, kontynuował naukę na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie. Jest adiunktem w Katedrze Muzyki Współczesnej Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wykładowcą w Instytucie Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach. Koncertował w wielu krajach Europy, Azji i w USA, współpracując z wieloma gwiazdami światowego jazzu. Z kwartetem Macieja Obary kilkakrotnie występował  na światowych festiwalach jazzowych. Wspólnie wydali sześć płyt, dwie z nich zostały nagrane przez słynną niemiecką wytwórnię ECM RECORD. 

W 2013 r. wydał swój pierwszy autorski album Dominik Wania Trio „RAVEL”. Rok później zdobył nagrodę „Gwarancje Kultury 2014”. W tym samym roku uhonorowany został dwoma FRYDERYKAMI w kategorii: Jazzowy Album Roku i Debiut Roku. I wreszcie rok 2020; drugi autorski album zatytułowany „LONELY SHADOWS”. Dodajmy, że Dominik Wania znalazł się w prestiżowym gronie artystów przyjętych pod skrzydła Manfreda Eichera i to jako pierwszy w historii polski artysta, którego solowy album ujrzał światło dzienne w ECM Records. 

A teraz zachęcam do posłuchania krążka MAREK BAŁATA & DOMINIK WANIA - KOLĘDY * IMPROMPTUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.