Zdanie Odrębne: Co jest paranoją?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Zdanie Odrębne: Co jest paranoją? - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto przeczytać Jeden z komentatorów tak zareagował na ostatni felieton o autobusach: „Nie jeżdżą – źle. Jeżdżą – źle. Paranoja!”. Wyjaśnijmy więc, że to greckie słowo oznacza: „silnie nacechowane poczucie lęku lub strachu przed mniej lub bardziej realnym zagrożeniem (…)”. Paranoja „z reguły oparta jest na fałszywych bądź niekompletnych informacjach, (…)”. Jako zburzenie psychiczne jest  irracjonalna i niepodatna na argumenty – podobnie jak urojenie. We wpisie Czytelnika funkcjonuje raczej jako wykrzyknik; nie jest paranoją to, że ludzie wyrażają swoje zdziwienie. Tyle w temacie schorzenia psychicznego…

      Na nowy most w kierunku sosenek premier zadeklarował 50 milionów. Obiecał je z pieniędzy publicznych, nie prywatnych. Jednak nie wszyscy mieszkańcy chcą tego mostu, tak jak wcześniej nie chcieli nowego więzienia, którym próbowali nas uszczęśliwić miejscowy poseł i wiceminister sprawiedliwości. O więzieniu cicho; o moście głośno…

          Podczas show nad Sanem nikt nie zapytał premiera, co z obietnicą przywrócenia połączeń autobusowych i odbudową kolei. Dlaczego do Krakowa jedzie się prawie pięć godzin, a do Rzeszowa – dwie i pół. Linią Sanok – Jasło kursuje dziennie trzy pociągi tam i z powrotem, choć kolej to najtańszy środek transportu, niewymagający takich nakładów, jakie idą na drogi; w dodatku minimalnie zanieczyszcza powietrze. Most będzie służył samochodom osobowym i ciężarowym, których ilość stale rośnie, powiększając efekt cieplarniany.

*

          Sanok nie ma szczęścia do duszpasterzy… Przed parunastu laty dwu młodych księży jednocześnie zrzuciło sutannę. Choć obaj nauczali religii, nie poczekali na koniec roku szkolnego, tylko zrobili to w maju. Jakiś czas potem do szpitala przywieziono mężczyznę z butelką w odbycie; był to ksiądz jednej z sanockich parafii… Podobno inny wikary ma kilkoro dzieci, a były proboszcz jedno… Lokalne pismo internetowe publikuje zdjęcie nagiego mężczyzny, który niedawno przygotowywał dzieci do pierwszej komunii. Sytuacja – jeśli prawdziwa – jest dwuznaczna moralnie i religijnie. Zdjęcie krąży w sieci od jakiegoś czasu, więc można było odsunąć księdza od aktu inicjacji religijnej. Dzieci zapytają kiedyś, dlaczego tak się stało i czy to normalne?

*

 

        Trwa nieustanne trzebienie Bieszczadów. Wielotonowe ciągniki z drewnem suną na Zachód (a stamtąd do Chin!), niszcząc marne podkarpackie drogi. Pod piłami padają stutrzydziestoletnie buki, a wycinka przybliża się do Sanoka. Kto nie wierzy, niech się przejdzie na wzgórze potocznie zwane Fajką. Wycinka jest tak intensywna, że las miejscami prześwituje; można to zobaczyć od strony lotniska i wsi Międzybrodzie. Ślady prastarego grodziska to początek naszego miasta, o czym pisał w swoich rozprawach archeolog Jerzy Ginalski.

*

           W czasie covida, który jeszcze nie minął, wstrzymano szereg badań i zabiegów niezwiązanych z pandemią. Starsza pani z wadą serca nie może dostać aparatu Holtera, bo jest ich za mało. Ma do wyboru – czekać do stycznia, kiedy będzie wolny egzemplarz, albo iść na kilka dni do szpitala. A przecież Holter to urządzenie, „którego zadaniem jest monitorowanie akcji serca przez 24 lub 48 godzin” – nie tylko na leżąco. Normalne to, czy nie?


*

Ceny rosną! Wszystkiego: mleka, chleba, mięsa, lodów i napojów gazowanych… Drożeje prąd (który przed wyborami miał być tani), materiały budowlane, drewno (prawie drugie tyle),usługi…, inflacja zbliża się do 5 %. W Unii jest wyższa tylko na Węgrzech, a to znaczy, że lada moment w Warszawie będzie Budapeszt, który jest marzeniem „naszego” przywódcy… Rok temu prezes NBP mówił, że pieniędzy mamy w bród. A jak ich zabraknie, zawsze można dodrukować… Od czego jest Wytwórnia Papierów Wartościowych?

*

Od tygodnia wiemy, że urzędnicy wysokiego szczebla zostali zhakowani przez Rosjan. Najwyższe władze państwa milczały przez tydzień, po czym wicepremier od bezpieczeństwa nazwał to wojną, a premier uznał, że teraz: „Wszyscy powinniśmy sobie zdawać z tego sprawę, bo (…) zostaliśmy zaatakowani jako społeczeństwo, jako państwo atakiem cybernetycznym spoza naszej granicy”. Po czym zaapelował, „abyśmy nie ulegali tej prowokacji”, bo hakerom chodzi o to, abyśmy "zajmowali się tego typu pseudoinformacjami, które do nas docierają”. A „my chcemy zajmować się rządzeniem, Polskim Ładem, a nie odciąganiem uwagi polskich polityków, urzędników od rządzenia”.

A więc był atak, czy tylko prowokacja? Powinniśmy o tym wiedzieć, czy nie? Zaatakowane zostały „społeczeństwo„ i „państwo”, czy tylko „polscy politycy, urzędnicy”? Mamy się bronić, czy też czekać na reakcję władzy, a może NATO? Skoro jesteśmy bezradni wobec ataku hakerów, to jakie mamy szanse na polu bitwy – na ziemi, w powietrzu i na morzu? Nowe znaczenia słowa „paranoja” to: bezradność, niepewność i zamęt, ale sprawa jest otwarta…

*

        Nie jest paranoją ani urojeniem to, że wybory prezydenckie w Rzeszowie wygrał samorządowiec, a nie „polityk”. Kandydatkę na ten urząd wsparły najwyższe czynniki – premier i wicepremier, którzy znowu obiecywali, co to oni „nie zrobią”, jak pani wygra. Inny kandydat „koalicji rządowej” pokazał „planszę na kiju” z cyfrą 500 000 zł. Miały wesprzeć jeden ze szpitali, choć pochodziły z „funduszu sprawiedliwości”! W kampanii wyborczej wszystkie chwyty są dozwolone; w razie przegranej zostanie plansza…

         Rzeszowianie okazali się odporni na obiecanki i umizgi władzy centralnej. W mateczniku „dobrej zmiany”, gdzie pospołu rządzą partia i Kościół, fakt ten ma ważne znaczenie. Jest wyrazem obywatelskiej dojrzałości, a przykład Rzeszowa może i powinien mieć efekt lawiny… Miejmy nadzieję, że minie pandemia, ludzie obudzą się z odrętwienia i marazmu oraz nie dadzą się paranoi.

 

Henryk Brzozowski

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy