Polacy zaprojektowali respirator do wydrukowania w 3D!

  • 24.03.2020, 11:31 (aktualizacja 24.03.2020, 11:32)
  • MJ

Podziel się:

Oceń:

Polacy zaprojektowali respirator do wydrukowania w 3D! ventilaid
Polski zespół inżynierów z firmy Urbicum opracował projekt respiratora, który można wydrukować na drukarce 3D za niecałe 200 złotych.

Wirus COVID-19 rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie. W wielu miejscach na świecie dla zarażonych brakuje respiratorów, które są niezbędne w pomocy pacjentom w ciężkim stanie. Szpitale często nie są w stanie kupić nowego sprzętu.

Grupa inżynierów i projektantów z Krakowa opracowała projekt "VentilAid" - wentylator typu open source. Projekt jest udostępniony na stronie internetowej ventiaid.org, każdy może pobrać dokumentację całkowicie za darmo, a następnie wykonać respirator w dowolnym miejscu za pomocą drukarki 3D oraz bardzo podstawowych części.

Łączny koszt wyprodukowania respiratora wynosi ok. 200 zł. 

Za opracowaniem projektu stoją Szymon Chrupczalski oraz krośnianin - Mateusz Janowski. Projekt powstał w zaledwie 2 dni. 

Stoimy w obliczu poważnego zagrożenia związanego z COVID19. Większość krajów cierpi na poważny niedobór sprzętu medycznego, którego nie można wyprodukować i dostarczyć w krótkim czasie. Respiratory są niezbędne do utrzymania oddechu w obliczu powikłań COVID19. - piszą twórcy projektu

 

Na filmie Szymon Chrupczalski opowiada o projekcie:

 

Wierzymy, że pandemia COVID19 przejdzie z minimalną szkodliwością dla ludzkości dzięki właściwemu wykorzystaniu technologii i solidarności w dzieleniu się wiedzą. - piszą twórcy 


Projekt jest wciąż opracowywany i ulepszany. VentilAid musi być prosty, bardzo tani i możliwy do wyprodukowania na miejscu z powszechnie dostępnych części i elementów drukowanych w 3D. 

Twórcy zwracają się ze szczególną prośbą o pomoc do lekarzy, anestezjologów i techników szpitalnych z doświadczeniem w pracy z respiratorami a także do inżynierów specjalizujących się w druku 3D oraz menedżerów, którzy mogliby zarządzać projektem. 


 Więcej informacji na stronie ventilaid lub fb VentilAid

 

Twórcy przestrzegają, że prototyp jest urządzeniem, które powinno zostać użyte w ostateczności, gdy zabraknie profesjonalnego sprzętu.

 

MJ

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe