Centra zdrowia 75+ dla lepszej opieki nad seniorami

  • 22.05.2020, 10:00
  • IR

Podziel się:

Oceń:

Centra zdrowia 75+ dla lepszej opieki nad seniorami Archiwum
W Kancelarii Prezydenta RP przygotowywana jest ustawa o centrach zdrowia 75+, która znacząco poprawi opiekę medyczną nad seniorami w Polsce – przypomniał w czwartek prezydent Andrzej Duda.

"Epidemia najsilniej uderza w osoby starsze, pensjonariuszy domów opieki, czy prezydent przygotowuje jakieś zmiany prawne w systemie opieki nad seniorami, aby w przyszłości byli oni lepiej chronieni? – pytał prezydenta Andrzeja Dudę jeden z uczestników czwartkowej sesji "Q & A".

"To właśnie u mnie w kancelarii toczą się prace nad systemem specjalnej opieki dla seniorów, nazwaliśmy to systemem opieki 75 plus. To są centra medyczne dedykowane, w których ma być realizowana opieka nad seniorami. Liczę na to, że ten projekt zostanie zrealizowany, on już był w konsultacjach w Ministerstwie Zdrowia i spotkał się z aprobatą, chociaż związane są tym oczywiście koszty. Ale ten system znacząco podniesie poziom opieki nad seniorami i co do tego nikt nie ma wątpliwości. Czy on się przyczyni w przyszłości do tego, że seniorzy będą bardziej chronieni? Ja jestem przekonany, że tak – jak zostanie przyjęty przez parlament, to na pewno przyczyni się do tego, że seniorzy będą bardziej chronieni" – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił też uwagę, że "poważne restrykcje i ograniczenia", które zostały wprowadzone w związku z epidemią, służą także ochronie osób starszych.

"Jeżeli mówimy, że na całym świecie skala zgonów spowodowanych koronawirusem wśród seniorów była największa, to w Polsce ta skala, w stosunku do innych krajów, nie była duża i to dlatego, że zwrócono uwagę na to, że seniorzy są szczególnie zagrożeni i byli oni tutaj w sposób szczególny chronieni. Wydaje mi się, że te działania prowadzone są skutecznie, natomiast można ten system jeszcze wzmocnić i poprawić, mam nadzieję, że te centra 75 plus temu właśnie będą służyły" – powiedział prezydent.

Projekt ustawy o centrach zdrowia 75 plus to nowy plan przeorganizowania opieki nad osobami starszymi dzięki stworzeniu sieci oddziałów geriatrycznych i około trzystu centrów medycznych nakierowanych na opiekę nad osobami starszymi. (PAP)

IR

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe