Bieszczady. Zapraszamy do malowniczej Wołkowyi [VIDEO]

  • 26.07.2020, 12:03
  • MK

Podziel się:

Oceń:

Bieszczady. Zapraszamy do malowniczej Wołkowyi [VIDEO] fot. Mateusz Dzierwa Widok z góry Plisz na Wołkowyję
Miłośnicy Bieszczadów zapewne znają tę miejscowość. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji jej zwiedzić, mamy na zachętę wspaniały materiał filmowy z lotu ptaka od Views from the sky.

Wołkowyja - (ok. 414 m n.p.m.) jest dziś dużą wsią letniskową położoną w malowniczej dolinie rozlewiska Solinki u podnóża widokowego szczytu Plisz (583 m) przy ujściu potoku Wołkowyjka do Solinki (obecnie do Jeziora Solińskiego) i skrzyżowaniu małej obwodnicy bieszczadzkiej z malowniczą powiatową drogą prowadzącą u podnóża widokowej Korbani (894 m) przez Górzankę, Radziejową, Stężnicę do Baligrodu.

Nazwa wsi - wg. Makarskiego i Rosponda - o genezie ruskiej pochodzi od słów "vołk", "vyti" - (wyć) i oznacza odległe miejsce, gdzie wyją wilki. 


Walory przyrodnicze miejscowości i najbliższej okolicy:

Miejscowość położona jest na terenie Wschodniobeskidzkiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Posiada malownicze otoczenie wód zatoki rzeki Solinki tworzącej 16 km odnogę Jeziora Solińskiego oraz bezleśnych widokowych grzbietów górskich dających rozległe panoramy na Bieszczady Wysokie i otoczenie "bieszczadzkiego morza".

Szlaki turystyczne:

1. Szlak zielony pieszy górski (45 km) łączy miejscowość z widokową Korbanią (905 m), z Krysową i Bieszczadzkim Parkiem Narodowym oraz Jeziorem Myczkowieckim, Leskiem i Zagórzem.

Najbardziej widokowy jest właśnie jego odcinkiem między miejscowościami: Terka - Bukowiec - Korbania /Patrola/ (894 m) - Wołkowyja - Plisz (583 m) - Wierchy (635 m) - Polańczyk.

 

MK

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe