Sanok. „Jeszcze żyjemy” Kalmana Segala - promocja książki

  • 12.09.2020, 09:30
  • Źródło: Sanok.pl

Podziel się:

Oceń:

Sanok. „Jeszcze żyjemy” Kalmana Segala - promocja książki fot. Sanocki Dom Kultury „Jeszcze żyjemy” Kalmana Segala - promocja książki.
18 września godz.19.00 w sali tańca SDK Jerzy Trela przeczyta fragmenty powieści”Jeszcze żyjemy” Kalmana Segala. Spotkanie promocyjne książki poprowadzi Tomasz Chomiszczak. Bezpłatne zaproszenia są do odebrania w SDK.

Kalman Segal przyszedł na świat 29 grudnia 1917 w Sanoku, w żydowskiej rodzinie mieszkającej na ówczesnej ulicy Królewskiej (dziś Traugutta). Uczęszczał do sanockiego gimnazjum męskiego. Wywieziony podczas wojny do łagru na Kołymie, po powrocie do kraju osiadł na Śląsku, gdzie przez kilkanaście lat pracował w redakcji literackiej Radia Katowice, przede wszystkim jako autor słuchowisk radiowych, adaptacji i reportaży.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Skansen w Sanoku. Między teraz, a minionym - droga do poznania przeszłości 

 

Jednocześnie pisał i publikował zbiory wierszy, opowiadań oraz powieści po polsku i w jidysz. W 1969 wyjechał do Izraela. Zmarł w Jerozolimie 18 maja 1980 roku.

Na jego polskojęzyczną, oficjalną bibliografię składa się 18 tomów prozatorskich wydanych w latach 1956‑1969. Krytyka literacka i czytelnicy zgodnie cenili pisarza zwłaszcza za te zbiory opowiadań i powieści, które przywoływały przedwojenny obraz na poły realistycznego, na poły mitycznego „galicyjskiego Miasteczka nad Sanem”, położonego na pograniczu trzech wielkich kultur i religii.

Jednak wiele innych utworów Segala wykraczało poza stereotyp literatury żydowskiej.

Były to współczesne książki obyczajowe i psychologiczne, jak też krótkie formy prozatorskie zaskakujące odmienną tematyką czy konwencją: odnajdziemy wśród nich oniryczne humoreski lub makabreski, groteskowe miniatury, a nawet czysto surrealistyczne historyjki.

Segalowi nieobce były też współczesne tendencje w pisarstwie, jak choćby intertekstualne zabawy czy metanarracyjne komentarze.

 

CZYTAJ WIĘCEJ! 

Źródło: Sanok.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe