Bieszczady. Wąż dusiciel żyje w Bieszczadach! [FOTO]

  • 14.09.2020, 11:30 (aktualizacja 14.09.2020, 12:36)
  • MK

Podziel się:

Oceń:

Bieszczady. Wąż dusiciel żyje w Bieszczadach! [FOTO] fot. Edward Marszałek Wąż dusiciel żyje w Bieszczadach!
Pracownikom Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych udało się sfotografować potężnego gada.

Tylko jeden polski wąż tak potrafi. Zapewne umiejętność wchodzenia na drzewo od zawsze zwracała uwagę na tego gada. W dodatku jego niejadowitość, sympatyczny wygląd i łatwość oswajania sprawiały, że był przez ludzi szanowany. Nazwę swą zawdzięcza mitologicznym przekazom, mówiącym o greckim bogu Asklepiosie, opiekunie sztuki lekarskiej, wyobrażanym jako starzec z laską, wokół której opleciony jest wąż. Asklepios, syn Apollina i nimfy Koronis, wykształcony został przez Chirona na biegłego w sztuce medycznej. Doszedł w niej do takiej wprawy, że potrafił nawet wskrzeszać zmarłych, co było zresztą przyczyną zazdrości ze strony Zeusa i powodem uśmiercenia uzdrowiciela. Jak chce mitologia, został on umieszczony na nieboskłonie jako konstelacja Wężownika.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Sygnały czytelników. Ścięte 3 miesiące temu drzewa leżą na placu zabaw [FOTO]

 

Świątynie Asklepiosa istniały w Pergamonie, Epidaurosie i na wyspie Kos, gdzie urodził się zresztą Hipokrates, najsłynniejszy lekarz starożytności, który obok świątyni założył szkołę medyczną. Grecki kult Asklepiosa został przemianowany w starożytnym Rzymie na kult Eskulapa, któremu podczas zarazy w 291 r. p.n.e. zbudowano nawet świątynię

 

CZYTAJ WIĘCEJ

MK

Zdjęcia (5)

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
jaa
jaa 17.09.2020, 08:45
on jest cudowny
Rutek
Rutek 16.09.2020, 20:49
Po*** ,zabic to !!!
Ewa
Ewa 14.09.2020, 13:44
Piękny.
Czasem pojawia się i u mnie pod domem.
XD
XD 16.09.2020, 17:51
Nie sądzę

Pozostałe