Reklama

Reklama

13 i 14 emerytura w 2021 roku. Kiedy nastąpi? Jaka będzie wysokość wypłat?

Opublikowano: sob, 27 lut 2021 07:00
Autor:

13 i 14 emerytura w 2021 roku. Kiedy nastąpi? Jaka będzie wysokość wypłat?  - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2021 roku emerytom i rencistom zostaną wypłacone aż dwie dodatkowe emerytury - 13 i 14.

13 emerytura 

W kwietniu 2021 r. emeryci i renciści otrzymają dodatkowo 1250 zł brutto, czyli 1022 zł netto. W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych 13 emerytura ma być wypłacona w maju.


ZOBACZ TAKŻE: Platforma Obywatelska wypowiada się o aktualnej sytuacji politycznej na Ziemi Sanockiej


Pieniądze zostaną wypłacone automatycznie, bez żadnych formalności. Wypłata odbywa się corocznie od 2019 roku, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

„13” emeryturę otrzyma ok. 9,8 mln emerytów i rencistów.

Emeryturę otrzymają emeryci i renciści z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, emeryci i renciści rolni, osoby otrzymujące nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, emerytury pomostowe, przedemerytalne świadczenia i zasiłki oraz osoby otrzymujące renty socjalne, rodzinne, wojenne i inwalidzkie.

 

14 emerytura 

Przyjęta przez Sejm ustawa o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów zakłada wypłatę tzw. 14. emerytury już od listopada br. Ma trafić ona do 9,1 mln osób. 

Wypłata tzw. czternastej emerytury odbywać ma się na zasadach podobnych jak w przypadku trzynastej emerytury. Z tą różnicą, że otrzymają ją osoby, których dochód nie przekracza 120 proc. średniego świadczenia - 2900 zł brutto. 

W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”, a więc tzw. 14 emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł. 
– tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną). Z kwoty 14 emerytury nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -0

    bajka

    Może wreszcie przestanie się nazywać to " coś" 13 czy 14 emeryturą ! "13" jak sama nazwa wskazuje jest 13 pensją - czyli pracodawca wypłacał wartość równą wysokości miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli jest to inna wysokość to określa się jako premie uznaniową, Co to za mieszanie w głowach , a ludzie to " łykają" , przecież to nie są żadne "13" , tym bardziej "14" a tylko dodatki do emerytury promujące w większości ( nie obrażając tej grupy emerytów , która rzeczywiście uczciwie i długo pracowała a ma niskie emerytury) tych co się obijali , nie odprowadzali składek , albo pracowali " na czarno " ..Nazywać rzeczy po imieniu a nie jakieś mylące pojęcia ...