SANOK: Eksplozja gniewu! Bastion trzeszczy! [FOTO+VIDEO]

  • 28.10.2020, 21:12
  • Marian Struś

Podziel się:

Oceń:

SANOK: Eksplozja gniewu! Bastion trzeszczy! [FOTO+VIDEO] fot. Patryk Oberc
To był niezwykły spacer po Sanoku. Dwa, a może nawet trzy tysiące młodych ludzi, na zaproszenie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, stawiło się na Rynek, aby zaprotestować przeciwko odbieraniu praw kobietom, które przez Trybunał Julii Przyłęskiej zostały skazane na cierpienie. Wyszli z domów, bo mają dość nieodpowiedzialnych decyzji podejmowanych przez rządzących.

Artykułowali to za pomocą haseł, które dumnie wznosili nad głowami. „Coście uczynili z tą krainą”, „Nasi rodzice obalili komunę, my obalimy PiS”, „Precz z Kaczorem, dyktatorem”, „Rząd nie ciąża, można go usunąć” – to tylko kilka z tych, które odnosiły się do sprawujących władzę w Polsce. Inne wiązały się z decyzjami odbierającymi prawa kobietom; „Walczcie z wirusem, nie z kobietami”, „Myślę, czuję, decyduję!”, „Nie chcę być żywą trumną”, „Prawo wyboru dla moich wnuczek”, „Wybieram kołyskę, nie trumnę”, „No woman, no kraj”.

To był bardzo głośny protest. Non stop skandowano hasła, skierowane przeciwko rządzącym. Dominowały treści wulgarne, z kilkoma sztandarowymi, takimi jak: „W…..ć”, „J…. PiS”, „Trzeba było nas nie wk…..ć”. Ale obok tych dosadnych, były też spokojne, takie jak: „To jest wojna”, „Piekło kobiet”, czy „Z kobietami nie wygracie”.


Początkowo spacerowano wokół Rynku, po czym głośny tłum manifestujących udał się deptakiem 3 Maja i ulicą Kościuszki w kierunku Ronda Beksińskiego. Temu pochodowi towarzyszył ryk klaksonów samochodów, których kierowcy w ten właśnie sposób wyrażali swą solidarność z protestującymi. Dawali temu wyraz poprzez wystawianie rąk z palcami w kształcie litery „V”, czy pokazywanie haseł wypisanych na kartonie. Niewykluczone, że część kierowców poprzez użycie sygnałów dźwiękowych chciało wyrazić swój gniew, iż zakłócono im przebieg podróży, ale obserwując reakcje kierowców, byli oni w zdecydowanej mniejszości.

Wzdłuż pochodu napotkać można było radiowozy Policji, czuwającej nad spokojnym jego przebiegiem. Obstawiony był teren pomnika Kościuszki, gdzie pojawiła się grupa kibiców, mogąca doprowadzić do rozróby. Policjanci byli też obecni przed kościołami (farą i franciszkanów), mając obok siebie grupy wiernych, którzy wsłuchani w wystąpienie J. Kaczyńskiego, przyszli chronić swoich świątyni. Tłum protestujących przeszedł spokojnie obok kościołów, nie one były przedmiotem ich gniewu. Podobno do incydentu doszło w budynku, będącym siedzibą SLD, w Rynku. Dało się zauważyć, że interweniowali policjanci, uzbrojeni w pałki i tarcze, przed którymi uciekali spłoszeni młodzi ludzie.

Po blisko dwóch godzinach energetycznego spaceru, protestujący rozeszli się do domów. Co można, na gorąco, powiedzieć o przeprowadzonej manifestacji. Na pewno była zdecydowanie najliczniejsza z wszystkich dotychczasowych. Wśród przyglądających się jej sanoczan, kilkakrotnie usłyszałem porównanie z pochodami 1-majowymi. Jeden z działaczy pierwszej „Solidarności” Piotr Rychter, dziś jeden z liderów stowarzyszenia Demokraci Ziemi Sanockiej, wpatrując się w protestujący tłum młodych ludzi powiedział z błyskiem w oczach: „Tej siły nie będzie łatwo powstrzymać!

 

PS. Wśród tłumu ludzi dało się słyszeć głosy "Nasza sanocka Policja jest wspaniała, dziękujemy"!

 

 

Marian Struś

Zdjęcia (52)

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Agn
Agn 29.10.2020, 21:42
5 przykazanie nie zabijaj. Pandemia zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób- demonstracja nielegalna. Były incydenty-nie pokojowo. Ilu było przyjezdnych-sztuczny tłum pseudosanoczan? Wara od kościoła!
Stop
Stop 29.10.2020, 21:27
Urodzę ci lewaka ??!!
Dziecko ty chyba na historii spałaś!!!
Tyle dzieci w obozach koncentracyjnych zabito poprzez aborcję i nie tylko!!! A lewaki jak ty to nazywasz szli na Berlin nie oszczędzając żadnej kobiety!!! A wy młodzi jesteście jak MARIONETKI tej podłej i głupiej ideologii. Idziecie nie tą drogą!!
Sybilla
Sybilla 29.10.2020, 19:58
Główny argument przeciwników to "ojej, bo przeklinają!!!!". I dobrze. To JEST wojna. Pozdrawiam!
nazifeministka
nazifeministka 29.10.2020, 19:52
Skąd te liczby :D ? Ja tam widzę max 500 osób, z tego ponad połowa to gimbaza :D
gość
gość 29.10.2020, 19:06
Jeśli ci co strajkują domagają się aborcji /czyli zabijania/ to możeby przywrucić kare śmierci!
tkm
tkm 29.10.2020, 17:57
Bardzo boli , że w bastionie PiS odbyła się taka demonstracja , niektórzy już wiedzą co będzie za trzy lata , czas już rozglądać się za jakąś partią polityczną do której można się przyczepić rejterując z PiS.
Świadek chamstwa
Świadek chamstwa 29.10.2020, 17:46
Byłem swiadkiem tego co się działo na mieście i ulicach Sanoka. Większość protestowala z kulturą ale jak widzialem te dzieci 12, 15 letnie używające słów wulgurnych że aż włos się na głowie jeżył to życzę sobie by komuna wróciła i pała. Jak gówniarzeria rzucała kamieniami w policję to ja się pytam czy zwierzęta nie mają wiecej rozumu od tych pajaców.
Człowiek
Człowiek 29.10.2020, 16:00
Popieram arabski system z kobietami
Chłop
Chłop 29.10.2020, 15:54
Do arabów i zobaczą jak ma być
zenada
zenada 29.10.2020, 12:14
Osoby „dojrzale” powinni sie wstydzic ze sama mlodziec walczy o prawa a nie sie z tego smiac-pozdrawiam
va
va 29.10.2020, 10:40
Pan, Panie Marianie, raczej nie miał nic wspólnego z obalaniem komuny... Poza tym Ogólnopolski Strajk Kobiet, zapraszając Młodzież podczas pandemii na "spacer" w kilkutysięcznym krzyczącym towarzystwie, wykazała się skrajna nieodpowiedzialnością i potraktował życie i zdrowie ludzkie czysto instrumentalnie. Skutki poznamy za ok. tydzień. I jeszcze jedno: pierwszymi ofiarami takiej postawy młodzieży będą ich rodzice, którzy może już niedługo usłyszą: Sorki, mam wybór i nie będę się tobą opiekować na starość.
Aland
Aland 29.10.2020, 10:35
Dziewczyny trzymajcie się. Nie będzie jakiś stary grzyb, który sam nie potrafił znaleźć sobie żony i mieć dzieci decydował o Was.
***** ***
***** *** 29.10.2020, 10:32
Jestem dumna z SANOKA!!! Pokazaliśmy siłę! Było nas niewyobrażalnie dużo 💪💪💪✌️
Anna
Anna 29.10.2020, 10:23
Po co byla pisana ta relacja wystarczylo zamieścić błyskawicę. Juz na wstepie widać upodobania polityczne autora.
Sanoczanka
Sanoczanka 29.10.2020, 08:12
Popieram z całego serca,nie mogłam być z Wami-z powodu zdrowia,trzymam kciuki i choć mnie to już nie dotyczy /z racji wieku/ to zgadzam się - nie odpuszczajcie!!
Tosiek
Tosiek 29.10.2020, 07:53
Żakinada!
ble ble
ble ble 29.10.2020, 07:37
i tak trzymac, az odejda mentalne prostaki
Jam
Jam 29.10.2020, 07:21
Ludzie otwórzcie oczy. Zdegenerowana partia rządząca specjalnie wyjęła odgrzewanego kotleta podczas szczytu pandemii żeby skłócić ze sobą Polaków. Teraz pan prezes namawia drugą stronę żeby bronić kościołów i walczyć z obecnie protestującymi. Po cichu przepuszczając ustawy o przymusowych szczepieniach. Jednak większość tego nie wie, że dzieje się coś jeszcze bardziej złego bo się kłuci o aborcje. Ludzie nie dajcie się zmanipulować. Ani obecna partia, ani tzw opozycja nie działa dla dobra Polaków. Cała pandamia jest tylko po to żeby wprowadzić NWO. Tylko w jedności możemy to zatrzymać. Szukajcie prawdy, nie dajcie się zmanipulować.
Ochroniarz
Ochroniarz 29.10.2020, 02:12
Powiem tak. Liczba protestujących powyżej jest bardzo mocno zawyżona. Nie wspomnę o wieku protestujących, ale to już pomińmy... Nadmienię fakt, że to, że kibice stali pod kościołem Farnym i pod Klasztorem to nie znaczy, że są wyznawcami PiSu. Jak wielu zaznaczało - przyszli w obronie kościoła. I jeszcze jedno. Dlaczego piszecie o grzecznym przejściu strajkujących obok kościołów jak dwóch zostało zawiniętych przez policję? :)
Ale cóż powiedzieć, taka gazeta... Pokój bracia!
Anonim
Anonim 29.10.2020, 01:40
Boże Wybacz Im bo nie wiedzą co czynią 😭😭

Pozostałe