Dycha Ekoballu

  • 7.07.2017, 15:57
  • opr. kael
Dycha Ekoballu Krzysztof Lubomski
Gdy 8 lat temu w szczerym polu wbijali łopatę pod budowę boiska, mało kto wierzył, że im się uda. Dziś w szeregach klubu trenuje pół tysiąca młodych zawodników. Stał się motorem napędowym rozwoju piłki nożnej w Sanoku. Mowa o Fundacji Promocji Sportu Ekoball obchodzącej 10-lecie powstania.

Potrzeba zmian
Jak twierdzi Piotr Kot, wieloletni trener grup młodzieżowych Stali Sanok, jeden z założycieli Ekoballu, przez kilka lat próbował namawiać włodarzy klubu, by wdrożyć pomysły związane ze szkoleniem dzieci i młodzieży. Pomysł nie spotkał się ze zrozumieniem, liczyła się tylko piłka seniorska.

– Zapadła więc decyzja, że wraz z trenerem Maciejem Błażowskim zrobimy coś nowego, coś, co będzie działało na jasnych zasadach – mówi Kot. – Pomysłem zaraziliśmy Tomasza Bila, właściciela firmy Geo-Eko i wspólnie dzięki wydatnej pomocy Basi Styszko oraz mecenasa Bartosza Markowicza, a także innych osób, głównie Grzegorza Zagórdy oraz Ewy Bończak, w 2007 roku powołaliśmy Fundację Promocji Sportu Ekoball.

Skład zarządu I kadencji tworzyli pomysłodawcy oraz założyciele Fundacji: Tomasz Bil, Piotr Kot oraz Maciej Błażowski. W II i III kadencji miejsce Macieja Błażowskiego, który wskutek obowiązków służbowych złożył rezygnację, zajął Bogusław Rajtar. Od powstania radę tworzą Magdalena Jedynak-Kot, Grzegorz Zagórda oraz Bartosz Markowicz.
 
Kartki z kalendarza
Od września 2007 udało się wdrożyć system szkolenia piłkarskiego w sanockich szkołach podstawowych, który działa do dziś. Trenerami szkolnymi zostali: Dariusz Fineczko (SP-1), Wojciech Mermer (SP-2), Kazimierz Pastuszak (SP-3) oraz Maciej Bukład (SP-4).

W grudniu zorganizowano pierwszy halowy turniej piłkarski. Również ta idea przetrwała do dziś. W mikołajkowych zawodach wziął udział prawie każdy z zawodników rocznika 1997 i młodszego. Obecnie stanowią oni o sile kadry seniorskiej.

W sierpniu następnego roku Ekoball zadebiutował w rozgrywkach ligowych. Rocznik 1997 wystąpił w z Podkarpackiej Lidze Orlików. Trenerem drużyny został Tomasz Matuszewski, obecny dyrektor MOSiR-u. Prowadził ją przez 7 lat, doprowadzając do juniora starszego.

Rokrocznie do ligi przystępowała jedna drużyna więcej. Tak było do roku 2011. Wówczas na prośbę borykającej się z kłopotami finansowymi Stali Sanok Ekoball przejął szkolenie jej trzech grup młodzieżowych. Dzięki temu Fundacja mogła się pochwalić pełną drabinką szkoleniową od juniora starszego po młodzika młodszego (6 grup ligowych), a także grupy przedrozgrywkowe.

Więcej w 27 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

opr. kael
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe