Sanok. Ulice I i II Armii Wojska Polskiego zmienią nazwy

  • 5.11.2017, 11:57
  • Agnieszka Szczepańska
Sanok. Ulice I i II Armii Wojska Polskiego zmienią nazwy Agnieszka Szczepańska
Sanoccy I i II Armii Wojska Polskiego, zgodnie z ustawą dekomunizacyjną i nakazem wojewody podkarpackiego. Pierwsza z tych ulic znajduje się na Błoniach, a druga na Dąbrówce.

Zarówno ulica I, jak i II Armii Wojska Polskiego znalazły się wśród nazw zakwalifikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej do zmiany. Wymusza to ustawa z 1 kwietnia 2016 r., która weszła w życie ponad rok temu. W całej Polsce takich nazw jest 943. Na ich zmianę samorządy miały czas do 2 września. Po tym okresie nakaz zmiany nazwy wydawali wojewodowie i tak się stało w przypadku dwóch ulic w Sanoku.

- Instytut Pamięci Narodowej na wniosek wojewody opiniuje budzące wątpliwości nazwy ulic - mówi dr Piotr Szopa z Oddziału IPN w Rzeszowie. - Jeśli dostaniemy takie zapytanie, przedstawiamy opinię co do danej nazwy: czy wypełnia normę tej ustawy, czy nie. Nazwy I i II Armii Wojska Polskie zostały wskazane w specjalnie stworzonym portalu dla samorządów, gdzie wyjaśniono konkretnie, dlaczego dana nazwa powinna zostać zmieniona. Można te wyjaśnienia znaleźć w zakładce na stronie internetowej IPN. Znajduje się tam całe uzasadnienie historyczne, specjalnie na potrzeby samorządów.

 

Jak tłumaczy dr Szopa, obie budzące wskazane armie Wojska Polskiego były związkiem operacyjnym założonym przez Sowietów, wbrew władzom państwowym Rzeczypospolitej, czyli legalnemu rządowi, który działał w tym czasie w Londynie.
- Podczas sesji rady miasta 7 listopada przedstawimy projekt uchwały w sprawie zmiany tych nazw - mówi Edward Olejko, wiceburmistrz Sanoka. - Przedstawiliśmy już kilka propozycji radom dzielnic. Ostateczna decyzja należy do radnych.
Wiceburmistrz przyznaje, że w Polsce stosowano pomysł dodania do dotychczasowej nazwy słowa "Żołnierzy", ale w Sanoku chyba takie rozwiązanie nie będzie stosowane.

- To problemu nie rozwiązuje - mówi. - Dokumenty i tak trzeba będzie zmienić.
Jednakże podczas nadzwyczajnego posiedzenia rady dzielnicy Błonie 29 października radni zaakceptowali propozycję zmiany dotychczasowej nazwy na: ulica Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.
- Chcemy w ten sposób uczcić i uhonorować żołnierzy, którzy walczyli o wyzwolenie Polski - mówi Grzegorz Pasztyła, przewodniczący rady dzielnicy Błonie.

Inną decyzję podjęli radni z Dąbrówki. Jak informuje przewodnicząca rady dzielnicy Agnieszka Matuła, w miejsce ulicy II Armii Wojska Polskiego wybrano nazwę: ulica Legionów.

Koszty wymiany dokumentów nie obciążą mieszkańców. Pokryje je Skarb Państwa, w tym wypadku poprzez wojewodę. Zmiana nazw ulic kosztować będzie, według pobieżnych analiz, kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Więcej w 44 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Agnieszka Szczepańska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
Maksymilian
Maksymilian 9.11.2017, 12:40
Przewodniczący Rady Miasta: Zbigniew Daszyk

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Sanoka: Roman Babiak

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Sanoka: Agnieszka Kornecka-Mitadis

Krzysztof Banach

Janusz Baszak

Ryszard Bętkowski

Maciej Drwięga

Adrian Herbut

Ryszard Karaczkowski

Adam Kornecki

Wanda Kot

Piotr Lewandowski

Teresa Lisowska

Marian Osękowski

Jakub Osika

Łukasz Radożycki

Grażyna Rogowska – Chęć

Adam Ryniak

Witold Święch

Bolesław Wolanin

Jan Wydrzyński

"Gratuluję " , złota czcionka na kartach kroniki Sanoka. Zmiana nazwy z 1 Armii Wojska Polskiego na Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego
- dziękuję za większą ilość liter przy wpisywaniu w dokumentach
- dziękuję za zmianę dokumentów
- dziękuję, że kurierzy nie dojadą
- dziękuję za niepoinformowanie mnie o zmianach
- dziękuję za możliwość wpływu na zmianę nazwy
- dziękuję za samą nazwę , jest genialna
- dziękuję, że nie działacie w ukryciu przed mieszkańcami
- dziękuję za taką niesamowitą walkę z komunizmem sanockim
- dziękuję za nowatorskie podejście do realizacji ustawy dekomunizacyjnej

Bardzo przepraszam jeśli kogoś z adresatów pomyliłem a szczególnie jeśli kogoś pominąłem.


Naprawdę wszystkim serdecznie już dziękuje za taką pracę.

Pozostałe