Stowarzyszenia i organizacje kwestowały na cmentarzach. Padły rekordy

  • 11.11.2017, 10:00 (aktualizacja 11.11.2017 11:16)
  • Anna Twardy
Podziel się:
Oceń:
Stowarzyszenia i organizacje kwestowały na cmentarzach. Padły rekordy Anna Twardy
Każdego roku w dniu Wszystkich Świętych wiele stowarzyszeń i organizacji decyduje się na kwestowanie. Dzięki temu wiele starych i zaniedbanych nagrobków zyskuje drugie życie. Zebrane pieniądze to również pomoc dla potrzebujących.

W Sanoku datki zbierały przede wszystkim dwie organizacje: Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta oraz Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami.

Bardzo dobrym wynikiem może pochwalić się Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta, któremu udało się zebrać 19 433,74 zł. W kweście uczestniczyli nie tylko pracownicy organizacji, ale również wolontariusze, młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku, studenci PWSZ Sanok, harcerze, radni, a także poseł Piotr Uruski. Łącznie datki zbierało około stu osób. Kwestowali na Cmentarzu Centralnym w Sanoku, cmentarzach w dzielnicach Dąbrówka i Posada, na Cmentarzu Południowy w pobliżu wsi Płowce, a także na cmentarzach w

 

miejscowościach gmin powiatu: Bukowsku, Łukowem i Niebieszczanach. Zebrane pieniądze towarzystwo przeznaczy na zakup żywności i różnych rzeczy dla swoich podopiecznych oraz w zależności od potrzeb na swoje placówki. Jak zaznacza Alicja Kocyłowska, prezes Towarzystwa, mimo że pogoda była brzydsza niż w ubiegłym roku, udało się zebrać większą kwotę.

- Jesteśmy zadowoleni z każdych pieniążków, które uda się pozyskać dla naszych podopiecznych - mówi. - Ludzie naprawdę nie mają pieniędzy, bo wszystko drożeje. Dla niektórych wyciągnięcie dwóch złotych czy złotówki to nieraz bardzo dużo. Liczy się gest. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy kwestowali.

Z kolei Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami kwestowało na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków nie tylko 1 listopada, ale również 31 października i 2 listopada. Pieniądze zbierano do skarbony kwestarskiej ustawionej przed domem przedpogrzebowym na Cmentarzu Centralnym. Stowarzyszenie zebrało 3 360,16 zł. To o 603,56 zł więcej niż w ubiegłym roku. Dzięki zdobytym w ten sposób

pieniądzom organizacja wyremontuje nagrobek ks. Bronisława Stasickiego, (ur. 1836 - zm. 1908), dziekana, proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku, honorowego kanonika kapituły przemyskiej, radnego miejskiego, działacza społecznego oraz członka sanockiego gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Kwestowano również na cmentarzach w gminach powiatu sanockiego. Jedną z organizacji, które kwestują na rzecz starych cmentarnych nagrobków, jest Ochotnicza Straż Pożarna w Zarszynie. W tym roku jej druhowie zebrali ponad 3 700 zł. Jak zaznacza Magdalena Gajewska, prezes OSP Zarszyn, padł rekord. Jeszcze nie wiadomo, jaki nagrobek zostanie odrestaurowany. Zadecyduje o tym rada  przy

parafii w Zarszynie. Dzięki pieniądzom zebranym w ubiegłym roku wyremontowano pomnik Pawła i Józefa Sandałowskich. Pierwszy z nich uczestniczył w powstaniu listopadowym, drugi w styczniowym.

 

Anna Twardy
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

jakiś kod
optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------