Góra Wroczeń odsłoniła skarby. Wyjątkowa prelekcja w Pakoszówce

  • 12.11.2017, 10:00 (aktualizacja 12.11.2017 13:34)
  • Monika Garbowska
Góra Wroczeń odsłoniła skarby. Wyjątkowa prelekcja w Pakoszówce Monika Garbowska
Niezwykłe wykopaliska z cmentarzyska Wandalów można już oglądać. Okazją ku temu były prelekcje naukowe prof. dr hab. Renaty Madydy-Legutko i dr. Piotra Kotowicza połączone z wystawą, która miała miejsce w Wiejskim Domu Kultury w Pakoszówce.

Prof. Renata Madyda-Legutko z Uniwersytetu Jagiellońskiego wspomniała, jak wyglądały prace wykopaliskowe i podkreśliła znaczenie odkrycia dla archeologii.

- Przeżyłam w Pakoszówce dziewięć miesięcy w bardzo miłej atmosferze - mówiła. - Tutejsza społeczność była przychylnie nastawiona do naszych prac archeologicznych. Ówczesny sołtys i dyrektor szkoły pomagali nam w różnych sprawach organizacyjnych. Mieszkańcy przychodzili nawet na teren wykopu, szczególnie, gdy prowadziliśmy badania na górze Wroczeń. Osobiście uważam, że kompleks osadniczy w górnym dorzeczu Sanu jest fenomenem.

 

 

Jak podkreśliła pani profesor Madyda - Legutko, badania wykopaliskowe wprowadzają coś nowego dla archeologii w celu zrozumienia procesów osadniczych, ruchów migracyjnych i przesuwania się ludności na południe. Ludy przechodziły bardzo daleko na Słowację, do Rumunii czy na Węgry, a to wszystko działo się w dość krótkim czasie.

- Jest rzeczą niezwykle ciekawą dla archeologii, że dokonaliśmy odkrycia cmentarzyska ciałopalnego w Pakoszówce - stwierdziła pani profesor. - Poza Prusiekiem i miejscowością na Pogórzu Bocheńskim nie jest to znane, gdyż powstała struktura składa się z osady i cmentarzyska. Niewiele takich przykładów osadnictwa kultury przeworskiej można podać, bo do tej pory były znane stanowiska do progu karpackiego (do Przemyśla i na terenie Słowacji). Nasze badania spięły klamrą to, co jest stwierdzone nad dolnym i środkowym Sanem i tym, co się dzieje na obszarze naszego południowego sąsiada. Uzupełniają ten obraz.

Jak zapowiedziała, w Sanoku planuje się międzynarodową konferencję, w trakcie której porówna się materiały z naukowcami z Południa i przeprowadzi dyskusję na temat problemów migracyjnych.

- Wydarzenie to przygotujemy w maju przyszłego roku na Zamku Królewskim w Sanoku - mówiła z dumą pani profesor. - Chcemy w ten sposób rozpropagować wiedzę.

Prace wykopaliskowe rozpoczęło odkrycie cmentarzyska Wandalów przez Tomasza Podolaka, mieszkańca Srogowa Górnego w 2015 r. Badania będą kontynuowane w przyszłym roku.

 

 

Monika Garbowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe