Zamieszanie wokół butelki

  • 5.12.2017, 09:44 (aktualizacja 05.12.2017 10:49)
  • Monika Garbowska
Podziel się:
Oceń:
Zamieszanie wokół butelki Fot. Pixabay.com
Na rynku w Jaćmierzu ciągle przebywają amatorzy mocnych trunków, którzy dają się we znaki mieszkańcom. Właścicielowi jednego ze sklepów władze planują cofnąć pozwolenie na sprzedaż alkoholu.

- Od kilku lat mamy poważny problem - opowiada mieszkanka Jaćmierza. - Chodzi o alkoholików, którzy codziennie zakłócają spokój. Zgłaszałam tę sprawę w sierpniu do dzielnicowego. Pijaki nadal przychodzą, kręcą się koło domów i spożywają alkohol na naszych oczach. To są stali bywalcy, którzy rozbierają się w lecie i kładą na ziemi.

Alkoholicy opanowali teren

Jak opowiada zdenerwowana kobieta, bez przerwy na ławce siedzą pijani mężczyźni, a stali bywalcy ściągają spodnie i załatwiają potrzeby fizjologiczne na oczach przechodniów.

- W niedzielę czekają już 15 minut przed otwarciem sklepu - relacjonuje kobieta. - Jak zadzwoniłam na policję, to usłyszałam, że funkcjonariusze mają piętnaście wiosek do upilnowania, ale obiecali, że przyjadą. Minęło ponad półtorej godziny, a patrol się nie pojawił, natomiast alkoholicy bez przerwy chodzili do sklepu po kolejne butelki i ledwo trzymali się na nogach. To jest po prostu żenada.

Jej zdaniem w urzędzie gminy każdy rozkłada ręce, bo nic się nie da z tą sytuacją zrobić.

- Uważam, że to jest naruszanie porządku w miejscu publicznym - mówi. - Jeszcze parę lat temu na rynku bawiło się mnóstwo dzieci, a od trzech lat ten teren jest opanowany przez pijących alkohol. Policja mi poradziła, żebym złożyła sprawę do sądu. Tacy ludzie mogą przecież powybijać szyby czy zrobić coś złego dzieciom. Boję się o moją córkę, bo na rynku przebywa mnóstwo młodych mężczyzn - kontynuuje. - Chodzą w kapturach na głowach i nie wiadomo, kto kręci się koło domów. Nie rozumiem, dlaczego policja nie podejdzie do nich i nie nakaże się rozejść. Czy ktoś mi zagwarantuje, że moje dzieci nie przejmą takiego zabawowego trybu życia, jak się napatrzą? Słyszałam, że w innych miejscowościach np. w Długiem jest tak samo.

Mieszkańcy są bezradni

 W sprawie wypowiedział się włodarz gminy.

- Jest wdrożona procedura odebrania pozwolenia na alkohol właścicielowi sklepu, ale muszą być zachowane terminy przewidziane w kodeksie postępowania administracyjnego - informuje wójt Andrzej Betlej. - W takich sytuacjach reagujemy w momencie, gdy policja złoży do nas wniosek o cofnięcie pozwolenia,. Na podstawie mapy zagrożeń można stwierdzić, ile interwencji tam było.

W poniedziałek rano znowu interweniowała policja, by skontrolować to miejsce - mówią mieszkańcy. - Jednak to jest duża grupa ludzi do upilnowania, bo czasami gromadzi się nawet do 30 osób i nawet dorosły mężczyzna boi się ich upomnieć. W dodatku zostawiają pełno śmieci na rynku.

Koncesja, pijacy i mściwość

- To prawda, że mają mi odebrać koncesję na alkohol w sklepie w Jaćmierzu - twierdzi właściciel sklepu. - Ludzie są mściwi, bo jestem konkurencją, a wszyscy myśleli, że mój sklep nie utrzyma się na rynku w Jaćmierzu. Natomiast to nie jest prawdą, że moi klienci piją pod sklepem i że stoi tam czasami 30 alkoholików.- W najbliższych dniach przyjedzie komisja i wypytają okolicznych mieszkańców o sprawę - kontynuuje. -  Mogę pozamykać wszystkie sklepy i wyjechać, zresztą jestem już w takim wieku, że nie muszę pracować i wcale się nie przejmuję tą sprawą.

57 zgłoszeń

Wyjaśnień udzieliła przedstawicielka policji.

- Mieszkańcy całego kraju mogą za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa informować funkcjonariuszy o sytuacjach niepokojących, uciążliwych, w których łamane jest prawo - mówi st. asp. Anna Oleniacz, rzecznik sanockiej policji. - Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci mają określony czas na weryfikację zgłoszeń, a w przypadku potwierdzenia zgłoszenia podjęcie kroków zmierzających do ograniczenia zagrożenia, a nawet wyeliminowania go.

 Jak informuje rzeczniczka, od czerwca do chwili obecnej funkcjonariusze odnotowali 57 zgłoszeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych w miejscowości Jaćmierz.

- Policjanci potwierdzili zgłoszenia i podjęli kroki, aby wyeliminować zagrożenie, między innymi poruszali temat na sesji, skierowali pismo do właściwej miejscowo Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - wylicza. - Przeprowadzali rozmowy z właścicielami okolicznych sklepów oraz podejmowali również interwencje, które niekiedy kończyły się mandatami karnymi.

Jej zdaniem sytuacja jest monitorowana przez dzielnicowego oraz policjantów patrolujących rejon. W momencie ujawnienia łamania prawa będą wyciągane konsekwencje.

- W przypadkach zachowań niezgodnych z prawem lub niosących zagrożenie dla mieszkańców zawsze należy informować policję - poucza st. asp. Anna Oleniacz. - W momencie gdy wymagana jest pilna interwencja, wykorzystujemy numer alarmowy 997. Jeśli zdarzenie nie wymaga podjęcia niezwłocznie interwencji, to można posłużyć się krajową mapą zagrożeń.

Monika Garbowska
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
pesaro
pesaro 9.12.2017, 08:12
Zamiast przepędzać w Jaćmierzu tzw "pijaków" z miejsca na miejsce należy najpierw wyznaczyć czy udostępnić miejsce, gdzie można by było wypić butelkę piwa nie łamiąc obowiązującego prawa. W chwili obecnej takie najbliższe miejsce to Zarszyn - 6km. Nie wystarczy tylko ciągle czegoś zakazywać.

Pozostałe

jakiś kod
optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------