Biały Miś z Mechanika odniósł sukces

  • 8.01.2018, 13:56 (aktualizacja 08.01.2018 14:00)
  • ZS nr 2 Sanok
Biały Miś z Mechanika odniósł sukces ZS nr 2 Sanok
Czy można potraktować całkiem poważnie maszynę wiatrową zgłoszoną do konkursu pod nazwą "Biały Miś"? Można, a nawet trzeba, zwłaszcza, że tak słodko nazywająca się turbina sprawiła, że trzeci rok z rzędu uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Sanoku zostali finalistami Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych.

Nie było łatwo, gdyż do udziału w turnieju zgłosiło się w tym roku 201 drużyn z całej Polski. Dla trzech drużyn z Mechanika, grudzień był bardzo pracowitym miesiącem, a opiekunowi, Markowi Chimiakowi mocno przerzedziły się skubane z nerwów brwi.

2 grudnia w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się eliminacje regionalne. W rywalizacji o wejście do Wielkiego Finału uczestniczyło 57 drużyn z rejonu południowej Polski. Dobry wynik w kategorii prędkość obrotowa osiągnęła turbina „Wicher” zbudowana przez Jakuba Cwenara i Michała Kocaja - 723 obr/min to prawie dwukrotnie większa prędkość niż ta, jaką osiągnęła turbina „Śmigło” w 2015 roku. Dobry wynik w kategorii prędkość obrotowa osiągnęła również turbina Bartka Bukłada i Mateusza Suwały. Ich „Łapacz Wiatru” osiągnął 486,5 obr/min  Ale do rundy finałowej w Piasecznie zakwalifikowała się turbina „Biały Miś”, zajmując w klasyfikacji generalnej III miejsce. Parametry, jakie osiągnęła turbina Pawła Kudły to: 83 Waty i 798 obr/min.


- Robiliśmy co się dało, by 19 grudnia w finale VI Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych w  Piasecznie,  „Biały Miś”  osiągnął moc 92 Watów i 817 obr/min zajmując tym samym odpowiednio VII i VIII miejsce w kategoriach: największa moc i największa prędkość obrotowa - mówią finaliści turnieju. - Poziom techniczny budowanych przez uczestników maszyn wiatrowych  z roku na rok jest coraz wyższy. Kiedyś wystarczyło 6 Watów, aby zakwalifikować się do finału.


- Dziś, by myśleć o przyszłorocznym finale w kolejnym turnieju należy przede wszystkim skonstruować turbinę o zmiennej geometrii łopatek, by choćby zbliżyć się do niezbędnego minimum, czyli do 100 Watów i 1000 obr/min"- dodaje Marek Chimiak, nauczyciel zawodu w ZS2, nagrodzony w zeszłym roku szkolnym Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. - Prace konstruktorskie i eksperymenty z wykorzystaniem technologii wydruku 3D oraz szerokie zastosowanie programu INVENTOR na pewno uatrakcyjniają zajęcia dla młodzieży klas technikum, a także pozwalają rozwijać konstruktorskie pasje młodych i jak widać ambitnych ludzi. Działające w szkole koła zainteresowań pomagają także zdobywać uczniom kolejne kwalifikacje dla danych zawodów, a udział w turniejach takich jak Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych pozwala poszerzyć perspektywy na przyszłość.


W końcu ponad 70 lat tradycji Mechanika zobowiązuje!

ZS nr 2 Sanok
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe