Poezja z życia wzięta

  • 13.01.2018, 13:03
  • Krzysztof Lubomski
Podziel się:
Oceń:
Poezja z życia wzięta Arch. prywatne
Pochodzący z Czystogarbu Rafał Gawron znalazł się w gronie najlepszych – według jury – współczesnych polskich poetów w 2017 roku. Jego wiersze trafiły do "Antologii Poetów Polskich". To szczególne wyróżnienie – wydawcy otrzymali dwa razy więcej zgłoszeń niż rok wcześniej, a selekcja była zaostrzona. Przez sito jury przeszedł jednogłośnie werdyktem krytyków.

W antologii znalazło się stu autorów, wśród nich wielu znakomitych poetów, którzy uwielbiają i żyją poezją. Nie sposób wymienić wszystkich, ale grono jest szczególne. Wielu z nich ma spory dorobek, ich utwory są tłumaczone na różne języki.

– A wśród nich, w tym zacnym gronie, ja chłopak z PGR-u – uśmiecha się Rafał Gawron. – Można powiedzieć, że jestem autsajderem. Każdy z nich ma większy dorobek niż ja. Stwierdziłem, że przy tych profesorach i innych tytułach naukowych to jestem jak kieliszek wódki przy litrowej flaszce, ale wiersze mam dobre.

W tomiku znalazły się cztery wcześniej niepublikowane utwory Gawrona: "Pudełko Nicości", "Ballada przyjaciela", "Ulica", "Majtki pokładowe".

– Wszystkie są z życia wzięte, prawdziwe – tłumaczy autor. – Moja autopsja i moje, inne postrzeganie świata. Wystarczy mi jedno spojrzenie, tak jak w wierszu "Ulica". Widziałem na własne oczy ten wypadek. Opisuję samą rzeczywistość, która nas otacza. Moje własne poglądy, obserwacje. Zwracam uwagę na każdy szczegół. To stan umysłu.

W utworach poety z Czystogarbu przewija się tematyka miłości do życia, ale traktują też o jego przemijaniu i ciągłej walce.

– Na przykład "Ballada przyjaciela" traktuje o odeszłym koledze, a raczej o osobach, które odeszły – wyjaśnia. – Byłem na kilku pogrzebach...Pomyślałem o tacie, którego pochowałem cztery lata temu, i o jego koledze. Zastanawia mnie, co czuł, jak się bawili... Naszła mnie też refleksja o własnej śmierci. Mnie też ona czeka. Czy ktoś będzie za mną tęsknił, koledzy z lat młodości, dziewczyny, które znałem?

Ciekawostka, "Ballada" była pisana na zamówienie zespołu biesiadnego "Baciary". Jednak muzycy stwierdzili, że nie odpowiada im styl tekstu.

"Antologia Poetów Polskich" trafi do bibliotek wojewódzkich i uniwersyteckich.

Krzysztof Lubomski
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe