Bez pasji nie ma sztuki

  • 17.08.2016, 05:00
  • elka

Podziel się:

Oceń:

Bez pasji nie ma sztuki elka
W Zagórzu, w połowie drogi łączącej Sanktuarium Matki Nowego Życia z ruinami klasztoru Karmelitów Bosych mieszka i tworzy Jan Mogilany, artysta rzeźbiarz. I choć jest wielce utalentowany, to sam o sobie mówi: „Jestem tylko rzemieślnikiem”.

Jan Mogilany jest rodowitym zagórzaninem, a miejsce, w którym powstają rzeźby, nadaje dodatkowej magii jego twórczości.

– Rzeźbiłem jako dziecko – wspomina z uśmiechem i wielką skromnością. – Rzeźby były różne, na początek twarzyczki i głowy. Podobno miałem talent, ale go nie wykorzystałem.

Z wykształcenia Mogilany jest technikiem samochodowym, a swój talent odkrył dzięki przyjacielowi, który zawodowo zajmował się malarstwem. To on zaszczepił w nim ciekawość do tego rodzaju sztuki. Było to w połowie lat siedemdziesiątych. Talent w jakimś stopniu pan Jan odziedziczył też po ojcu. 

– Tata nie był uzdolniony plastycznie, ale był złotą rączką. Nie było dla niego rzeczy niewykonalnych.

Zresztą pierwsze narzędzia rzeźbiarza są jeszcze przedwojenne i pochodzą właśnie z warsztatu ojca.

Więcej w 32 numerze Korso Sanockie

elka

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.
bb
bb 17.08.2016, 19:42
zdolny

Pozostałe