Aktywne "Gniewoszanki" zakończyły projekt

  • 27.01.2018, 05:00
  • Anna Twardy

Podziel się:

Oceń:

Aktywne "Gniewoszanki" zakończyły projekt Fot. Marek Michalski Dzięki spektaklowi, w którego przygotowanie zaangażowali się dorośli, młodzież i dzieci, mieszkańcy Nowosielec zrozumieli, jak ważny jest lokalny patriotyzm.
Warsztaty, wyjazdy, spotkania integracyjne i intensywne przygotowania do spektaklu teatralnego - tak mieszkańcom Nowosielec minęło dziesięć miesięcy ubiegłego roku. Teraz przyszedł czas na podsumowanie.

Główny cel projektu "Aktywne Gniewoszanki" polegał na zwiększeniu zaangażowania w życie publiczne mieszkańców Nowosielec i organizacji działających w miejscowości. Zamiar  udało się osiągnąć. Projekt, realizowany od marca do końca grudnia 2017 roku, kosztował 95 140 zł, z czego wysokość dotacji to 69 360 zł, a fundusze własne - 7 780 zł. W projekcie uczestniczyło 70 osób (dorosłych - 50, w tym około dziesięciu mężczyzn oraz dwadzieścioro  dzieci i młodzieży).

Dużą zasługę w realizacji projektu miało Stowarzyszenie KGW "Gniewoszanki", które działa w Nowosielcach od trzech lat. - Dzięki temu, że jesteśmy stowarzyszeniem łatwiej pozyskujemy pieniądze na realizację różnych projektów, ponieważ posiadamy osobowość prawną - mówi Agata Kozieradzka, prezes organizacji.

Dla każdego coś ciekawego
W ramach projektu zaplanowano interesujące warsztaty i imprezy. Podczas zajęć z psychologiem seniorzy dowiedzieli się, jak funkcjonuje pamięć i zapoznali się z technikami zapamiętywania. Na warsztatach zdrowego żywienia dietetyk opowiedział o podstawowych składnikach odżywczych pożywienia i o tym, w jaki sposób styl życia wpływa na występowanie chorób. Na warsztatach kulinarnych seniorzy przygotowywali pełnowartościowe zestawy obiadowe. Z kulinariami wiązały się również zajęcia z carvingu, czyli artystycznego rzeźbienia w owocach i warzywach. - Carving nauczył nas cierpliwości, poszerzył wyobraźnię i dał masę satysfakcji - mówi Janina Sabat.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia sportowo-rekreacyjne: instruktaż nordic-walking, ćwiczenia gimnastyczne z aerobiku wodnego przy muzyce i ćwiczenia gimnastyczne oraz warsztaty rękodzielnicze. Tych ostatnich przewidziano kilka form: quilling, tworzenie z papierowej wikliny czy przygotowanie stroików bożonarodzeniowych.

- Lubię ręczne robótki, dlatego z przyjemnością wzięłam udział w warsztatach rękodzielniczych - zachwyca się uczestniczka Anna Szajna. - Nauczyłam się wielu nowych rzeczy i technik.

Interesujące dla uczestników okazały się warsztaty pisania projektów. Na czterech spotkaniach opracowano dwa miniprojekty: jeden, złożono w Urzędzie Gminy Zarszyn, dotyczy pozyskania dotacji na jubileusz SP w Nowosielcach, zaś drugi uzyskał dofinansowanie na spotkanie z kosmetyczką i stylistką.

Mieszkańcy wzięli udział w trzech imprezach integracyjnych. Pierwszą z nich zorganizowano z okazji Dnia Kobiet pt. "Baby, Babki, Babeczki". Kolejna, dla dziadków i wnucząt z okazji Dnia Dziecka pt. "Kiedy babcia była mała". Ostatnia uroczystość wiązała się z wystawieniem sztuki teatralnej. W trakcie realizacji projektu małżeństwo Marta i Marek Michalscy zapoznali uczniów z publikacją własnego autorstwa zawierającą teksty i zdjęcia Nowosielec. Publikację przekazano do szkolnej biblioteki. 

Z kolei w lipcu uczestnicy wybrali się na trzydniową wycieczkę integracyjną do Warszawy. Razem z przewodnikiem zwiedzili najbardziej interesujące miejsca w stolicy. Na placu Konstytucji obejrzeli spektakl teatralny pt. "Starość jest piękna" wystawiony przez Teatr Polonia Krystyny Jandy.

Więcej w 4 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Anna Twardy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe