Co z tym smogiem

  • 27.01.2018, 13:30
  • opr. ST

Podziel się:

Oceń:

Co z tym smogiem archiwum Czujniki do pomiarów jakości powietrza działają w Sanoku od 12 stycznia tego roku.
Sanok od kilku lat objęty jest monitoringiem jakości powietrza. Urządzenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, dokonujące pomiarów w ramach krótkoterminowej prognozy jakości powietrza, znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 4.

W grudniu 2017 r. ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakupiono sześć czujników do pomiaru powietrza. Są one zainstalowane na budynkach: Szkoły Podstawowej nr 1 przy Al. Szwajcarii 5, SP nr 3 przy ul. Stróżowskiej 4, SP nr 6 przy ul. Przemyskiej 80, SP nr 9 przy ul. Jana Pawła II 25 oraz SP nr 7 przy ul. Piastowskiej 73. Czujniki znajdują się również na budynku Urzędu Miasta Sanoka przy ul. Rynek 7. Wyniki w/w pomiarów można zobaczyć na stronie internetowej www.powietrze.podkarpackie.pl.

- Czujniki firmy Airly działają na podobnej zasadzie jak stacje pomiarowe WIOŚ, nie są jednakże tak dokładne jak one - tłumaczy sanocki magistrat. - Ich zaletą są niewielkie rozmiary oraz dużo mniejszy koszt eksploatacji i zakupu. Równomiernie rozlokowana siatka dokonuje pomiarów pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, temperatury, ciśnienia i wilgotności poprzez laser rozpraszający się na cząstkach powietrza i fotodiodę wyłapującą ich rozproszenie. Przy zwiększonym stężeniu pyłów zmienia się współczynnik załamania światła przechodzącego przez cząsteczki.

Dane zebrane przez czujniki są przetwarzane przez algorytmy rozpoznające zarówno wielkość, jak i ilość cząstek w momencie dokonywania pomiaru. Otrzymane wyniki wraz z danymi o przepływie powietrza pozwolą uzyskać końcowy wynik w ug/m3. Dane, które co minutę zbierają czujniki, są przesyłane na serwer i wyświetlane w formie wizualizacji na platformie internetowej map.airly.eu. Aplikację Airly, z której na bieżąco można odczytywać pomiary z sanockich czujników, pobrać można także na urządzenia mobilne z platformy Google Play i App Store.

opr. ST

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe