O ofiarach Holokaustu w Nowosielcach

  • 10.02.2018, 08:00 (aktualizacja 12.02.2018 01:30)
  • Agnieszka Szczepańska
O ofiarach Holokaustu w Nowosielcach ze zbiorów Anny Szałankiewicz/wystawa w Nowosielcach Stanisława Laskowska z Długiego (na zdjęciu z synami: Mieczysławem i Stanisławem).
W poprzednim numerze Korso Gazety Sanockiej pisaliśmy o obchodach X Międzynarodowego Dnia Pamięci i Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu, a zwłaszcza w miejscowościach powiatów leskiego, sanockiego i bieszczadzkiego. Dziś wracamy do poruszających uroczystości, jakie miały miejsce w Nowosielcach w gminie Zarszyn.

Stanisława Laskowska z Długiego (na zdjęciu z synami: Mieczysławem i Stanisławem) została odznaczona medalem "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" za ukrywanie w domu przed Niemcami dwóch żydowskich dziewczyn: Ewy Margulies (potem Klein) i Rózi Schabes (potem Silberman). Obie Żydówki przeżyły okupację i wyjechały do USA. Utrzymywały jednak kontakt listowny ze swoją wybawicielką.

 

Inne historie związane z losem Żydów w czasie II wojny światowej w powiecie sanockim poznacie w numerze 6 Korso Gazety Sanockiej.

Agnieszka Szczepańska

Zdjęcia (43)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe