Konkurs historyczny dla młodzieży "Oskarżeni o wierność", poświęcony Żołnierzom Wyklętym [ZDJECIA]

  • 1.03.2018, 12:33 (aktualizacja 01.03.2018 15:25)
  • Agnieszka Szczepańska
Podziel się:
Oceń:
Konkurs historyczny dla młodzieży Agnieszka Szczepańska Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku przedstawiła przejmujący spektakl "Chwała i cześć bohaterom".
W VII Międzypowiatowym Konkursie Historycznym dla młodzieży "Oskarżeni o wierność" wzięło udział 20 uczniów z 10 gimnazjów oraz 13 uczniów z 7 szkół ponadgimnazjalnych powiatów sanockiego, leskiego i brzozowskiego. W tym roku młodzież sprawdzała swoją wiedzę na temat Zofii Łuszczkiewicz (s. Izabeli), Adama Lazarowicza i Józefa Kurasia "Ognia". Ponadto co roku pięć pytań dotyczy Armii Krajowej.

Konkurs został przeprowadzony 14 lutego w auli PWSZ w Sanoku. Prace oceniała komisja w składzie: Kazimierz Węgrzyn – przewodniczący oraz Zdzisław Gładysz i Tadeusz Nabywaniec.

Spośród uczniów gimnazjów najlepsza okazała się Patrycja Starego (G1 w Sanoku), która uzyskała też najwyższą liczbę punktów (53) spośród wszystkich uczestników. Miejsce 2. zdobył Łukasz Krzywdzik (Gimnazjum w Zagórzu), a miejsce 3. Hubert Wolanin (Gimnazjum w Przysietnicy).

Drużynowo bezkonkurencyjne okazało się Gimnazjum nr 1 w Sanoku (nauczyciele: Agnieszka Błońska i  Edyta Białowąs). Za nim uplasowały się placówki z Zagórza i Przysietnicy, a także z Wisłoka Wielkiego, Gimnazjum nr 2 w Sanoku, szkoły z Zarszyna, Leska, Humnisk, Starej Wsi i Nowotańca.

Wśród uczniów szkół ponadgminazjalnych zwyciężył Jakub Kucharski (ZS nr 3 w Sanoku). Miejsce 2. ex aequo przypadło Anicie Barańskiej (II LO w Sanoku), Krzysztofowi Wolaninowi (ZS nr 5 w Sanoku) i Marcinowi Kociole (ZS nr 3 w Sanoku).

Grupowo zwyciężył Zespół Szkół nr 3 w Sanoku (nauczyciel: Katarzyna Wronkowicz-Rogos). Kolejne miejsca przypadły sanockiemu II LO i ZS nr 5, a dalsze - LO w Lesku, ZS nr 1 i nr 2 w Sanoku oraz Zespołowi Szkół Leśnych w Lesku (tylko jeden uczestnik - Krystian Zawada, który jednak indywidualnie zdobył 3. lokatę).

Uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji konkursu nastąpiło 26 lutego w Sanockim Domu Kultury.

- W pierwszym konkursie, siedem lat temu, pytania dotyczyły rotmistrza Witolda Pileckiego - mówi Tadeusz Nabywaniec, pomysłodawca i główny organizator wydarzenia. - Tą postacią zainspirował mnie pan Michał Tyrpa z Krakowa. Początkowo konkurs o Żołnierzach Wyklętych organizowaliśmy jako sanockie TG „Sokół”, a od kilku lat odbywa się pod patronatem Klubu „Gazety Polskiej” w Sanoku. Historia Żołnierzy Niezłomnych jest tak ciekawa, że zaczęliśmy zgłębiać wiedzę na temat ich życia i działalności niepodległościowej, tym bardziej że władze komunistyczne przez kilkadziesiąt lat robiły wszystko, aby o nich zapomnieć. Bardzo szybko okazało się, że również na Podkarpaciu jest wielu bohaterów bezimiennych. Pamięć o nich trzeba przywrócić, szczególnie wśród młodego pokolenia. Młodzież gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych bardzo chętnie sięga do tej zapomnianej i jakże trudnej historii, a nauczyciele im w tym pomagają, wspierają. Kiedyś postanowiliśmy, że włączamy się w ten nurt przywracania prawdy o Niezłomnych i tak to trwa do dzisiaj. Parafrazując słowa Zbigniewa Herberta, nie damy zginąć poległym.

O innych laureatach konkursu można przeczytać w numerze 9/2018 Korso Gazety Sanockiej
 

Agnieszka Szczepańska

Zdjęcia (49)

  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

jakiś kod
optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------