Konkurs historyczny dla młodzieży "Oskarżeni o wierność", poświęcony Żołnierzom Wyklętym [ZDJECIA]

  • 01.03.2018, 12:33 (aktualizacja 01.03.2018, 15:25)
  • Agnieszka Szczepańska

Podziel się:

Oceń:

Konkurs historyczny dla młodzieży "Oskarżeni o wierność", poświęcony Żołnierzom Wyklętym [ZDJECIA] Agnieszka Szczepańska Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku przedstawiła przejmujący spektakl "Chwała i cześć bohaterom".
W VII Międzypowiatowym Konkursie Historycznym dla młodzieży "Oskarżeni o wierność" wzięło udział 20 uczniów z 10 gimnazjów oraz 13 uczniów z 7 szkół ponadgimnazjalnych powiatów sanockiego, leskiego i brzozowskiego. W tym roku młodzież sprawdzała swoją wiedzę na temat Zofii Łuszczkiewicz (s. Izabeli), Adama Lazarowicza i Józefa Kurasia "Ognia". Ponadto co roku pięć pytań dotyczy Armii Krajowej.

Konkurs został przeprowadzony 14 lutego w auli PWSZ w Sanoku. Prace oceniała komisja w składzie: Kazimierz Węgrzyn – przewodniczący oraz Zdzisław Gładysz i Tadeusz Nabywaniec.

Spośród uczniów gimnazjów najlepsza okazała się Patrycja Starego (G1 w Sanoku), która uzyskała też najwyższą liczbę punktów (53) spośród wszystkich uczestników. Miejsce 2. zdobył Łukasz Krzywdzik (Gimnazjum w Zagórzu), a miejsce 3. Hubert Wolanin (Gimnazjum w Przysietnicy).

Drużynowo bezkonkurencyjne okazało się Gimnazjum nr 1 w Sanoku (nauczyciele: Agnieszka Błońska i  Edyta Białowąs). Za nim uplasowały się placówki z Zagórza i Przysietnicy, a także z Wisłoka Wielkiego, Gimnazjum nr 2 w Sanoku, szkoły z Zarszyna, Leska, Humnisk, Starej Wsi i Nowotańca.

Wśród uczniów szkół ponadgminazjalnych zwyciężył Jakub Kucharski (ZS nr 3 w Sanoku). Miejsce 2. ex aequo przypadło Anicie Barańskiej (II LO w Sanoku), Krzysztofowi Wolaninowi (ZS nr 5 w Sanoku) i Marcinowi Kociole (ZS nr 3 w Sanoku).

Grupowo zwyciężył Zespół Szkół nr 3 w Sanoku (nauczyciel: Katarzyna Wronkowicz-Rogos). Kolejne miejsca przypadły sanockiemu II LO i ZS nr 5, a dalsze - LO w Lesku, ZS nr 1 i nr 2 w Sanoku oraz Zespołowi Szkół Leśnych w Lesku (tylko jeden uczestnik - Krystian Zawada, który jednak indywidualnie zdobył 3. lokatę).

Uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji konkursu nastąpiło 26 lutego w Sanockim Domu Kultury.

- W pierwszym konkursie, siedem lat temu, pytania dotyczyły rotmistrza Witolda Pileckiego - mówi Tadeusz Nabywaniec, pomysłodawca i główny organizator wydarzenia. - Tą postacią zainspirował mnie pan Michał Tyrpa z Krakowa. Początkowo konkurs o Żołnierzach Wyklętych organizowaliśmy jako sanockie TG „Sokół”, a od kilku lat odbywa się pod patronatem Klubu „Gazety Polskiej” w Sanoku. Historia Żołnierzy Niezłomnych jest tak ciekawa, że zaczęliśmy zgłębiać wiedzę na temat ich życia i działalności niepodległościowej, tym bardziej że władze komunistyczne przez kilkadziesiąt lat robiły wszystko, aby o nich zapomnieć. Bardzo szybko okazało się, że również na Podkarpaciu jest wielu bohaterów bezimiennych. Pamięć o nich trzeba przywrócić, szczególnie wśród młodego pokolenia. Młodzież gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych bardzo chętnie sięga do tej zapomnianej i jakże trudnej historii, a nauczyciele im w tym pomagają, wspierają. Kiedyś postanowiliśmy, że włączamy się w ten nurt przywracania prawdy o Niezłomnych i tak to trwa do dzisiaj. Parafrazując słowa Zbigniewa Herberta, nie damy zginąć poległym.

O innych laureatach konkursu można przeczytać w numerze 9/2018 Korso Gazety Sanockiej
 

Agnieszka Szczepańska

Zdjęcia (49)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe