Głucha cisza

  • 24.08.2016, 05:01
  • Ilona Pietrzkiewicz

Podziel się:

Oceń:

Głucha cisza Małgorzata Pasowicz
Stowarzyszenie Głuchych Galicja zajmuje się poprawą losu osób niesłyszących w naszym regionie. Jego członkowie robią, co mogą, by ich codzienność była łatwiejsza i wolna od przejawów dyskryminacji. Mimo to organizacja nadal boryka się z wieloma problemami.

W poprzednim numerze Korso Sanockiego pisaliśmy o pierwszym jubileuszu stowarzyszenia. Jednak ich krótka działalność nadal spotyka na swojej drodze wiele przeszkód. Pierwsza z nich dotyczy polskiego języka migowego. Polski Związek Głuchych dostaje od rządu pieniądze na szkolenie tłumaczy języka migowego. Pytanie tylko, gdzie oni są? Nie ma ich ani w szpitalach, ani w policji, ani w urzędach. A jeżeli ktoś taki się znajdzie, to przychodzi tylko w ostateczności na prośbę tych głuchych, którzy tego bardzo potrzebują. Druga sprawa dotyczy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Centrum Pomocy Rodzinie, które odmawiają głuchym przyznania komputerów, tabletów czy smartfonów.

– Przecież to jest dla nas najlepszy sposób komunikowania się – z żalem mówi Tomasz Janiszewski, tłumacz języka migowego i sekretarz SGG. – Mam pierwszą grupę inwalidzką, jestem prawie niewidomy, cierpię na jaskrę, a podanie o przyznanie urządzeń technologicznych do PCPR składałem sześć razy. Za każdym razem mi odmówiono. To jest nie fair – dodaje.

Żeby jeszcze bardziej poniżyć biednego człowieka, który nie widzi i nie słyszy, odbiera się mu możliwość godnego życia. Tomasz Janiszewski uważa, że każdy potrzebuje mieć kontakt ze światem.

Więcej w 33 numerze Korso Gazeta Sanocka

Ilona Pietrzkiewicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe