Waloryzacja emerytur z KRUS

  • 13.03.2018, 20:40 (aktualizacja 13.03.2018 20:46)
  • KRUS O/Rzeszów /AS
Podziel się:
Oceń:
Waloryzacja emerytur z KRUS pixabay.com
O prawie 3 procent wzrosła od marca rolnicza emerytura podstawowa i wynosi 912,86 zł. Jeżeli mimo podwyżki świadczenie jest niższe od najniższej emerytury pracowniczej – podnosi się je do tej kwoty, czyli do 1029,80 zł.

Od 1 marca wszystkie emerytury i renty rolnicze wypłacane na dzień 28 lutego zostaną podwyższone (zwaloryzowane).  Kwoty świadczeń emerytalno-rentowych ulegają podwyższeniu wskaźnikiem waloryzacyjnym, który wynosi 102,98%. W związku z tym prezes KRUS ogłosił, że kwota rolniczej emerytury podstawowej wzrosła o 2,98%.

Waloryzacja  emerytur i rent rolniczych polega na przemnożeniu kwoty emerytury podstawowej, wynoszącej obecnie 912,86 zł, przez wskaźnik wymiaru ustalony indywidualnie dla każdego świadczenia.

Jeżeli w wyniku podwyżki (waloryzacji) świadczenie jest niższe od kwoty najniższej emerytury pracowniczej (od 1 marca jest to 1029,80 zł ), to podwyższa się je z urzędu.

Nie dotyczy to jednak tzw. wcześniejszych emerytur rolniczych, a także świadczeń, których wypłata została zawieszona w związku z prowadzeniem działalności rolniczej lub osiąganiem przychodów z tytułu zatrudnienia. Ponadto nie zostaną podwyższone emerytury i renty pobierane w zbiegu z podobnymi świadczeniami z innego ubezpieczenia społecznego, jeżeli ich suma przekracza najniższą emeryturę pracowniczą, jak również emerytury i renty wypłacane w wysokości pro-rata.

Od 1 marca wysokość renty socjalnej wynosi 865,03 zł. Łączna wysokość renty socjalnej i renty rodzinnej rolniczej nie może przekroczyć 2059,60 zł (przy czym rentę socjalną można maksymalnie obniżyć do 102,98 zł).

Od zwaloryzowanej kwoty świadczenia emerytalno-rentowego zostanie potrącona zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Nie zmienia się wysokość zasiłków: pogrzebowego, chorobowego i macierzyńskiego.

KRUS w marcu przeprowadza waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych, a w przypadku emerytur i rent wypłacanych kwartalnie – w kwietniu, z wyrównaniem od marca. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej kwocie świadczenia.

 

Od 1 marca wzrastają też dodatki i świadczenia przysługujące do emerytur oraz rent i wynoszą:
dodatek pielęgnacyjny – 215,84 zł,
dodatek dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji – 323,76 zł,
dodatek kombatancki – 215,84 zł,
dodatek za tajne nauczanie – 215,84 zł,
dodatek kompensacyjny – 32,38 zł,
dodatek dla sieroty zupełnej – 405,67 zł,
ryczałt energetyczny – 168,71 zł,
świadczenie pieniężne przysługujące byłym żołnierzom górnikom – max 215 zł 84 gr,
świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach do pracy przez III Rzeszę i ZSRR – max 215 zł.

KRUS O/Rzeszów /AS
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

jakiś kod
optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------