Dla samotnych seniorów

  • 20.03.2018, 17:19
  • Agnieszka Szczepańska
Podziel się:
Oceń:
Dla samotnych seniorów pixabay.com
Do końca marca także większe gminy, do 40 tys. mieszkańców, mogą zgłaszać w urzędach wojewódzkich zapotrzebowanie na dofinansowanie usług w ramach programu "Opieka 75+".

Dotychczas z tego programu korzystały tylko gminy do 20 tys. mieszkańców. Zmiana, wprowadzona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, polega na rozszerzeniu adresatów programu o gminy do 40 tys. mieszkańców, które samodzielnie świadczą usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne. Fundusze na dofinansowanie pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa.

Celem programu "Opieka 75+" jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym też specjalistycznych, dla osób samotnych w wieku 75 lat i więcej, zamieszkujących w gminach, które świadczą usługi opiekuńcze (w tym specjalistyczne) samodzielnie. Chodzi o to, aby osoby starsze uzyskały wsparcie i pomoc adekwatną do potrzeb, wynikających z ich wieku i stanu zdrowia.

 

Coraz większe potrzeby

Każdego roku obserwuje się wzrost liczby osób korzystających z usług opiekuńczych. Według danych ministerstwa rodziny, w 2016 r. w stosunku do roku poprzedniego w gminach wiejskich, miejskich oraz miejsko-wiejskich liczba osób, którym przyznano takie usługi, wzrosła o ok. 7%. W 2015 r. było to 88 096 osób, a rok później już 94 209.

Pieniądze należy przeznaczyć na usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały lub na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych dla osób, które już korzystają z takich usług (lub korzystały w ostatnim roku).

Za osobę samotną, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, uznaje się osobę, która prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe.

Starsze małżeństwo, w którym zarówno mąż, jak i żona są powyżej 75 roku życia i wymagają opieki w formie usług opiekuńczych, może skorzystać z programu tylko wtedy, jeśli prowadzi dwa oddzielne gospodarstwa domowe.

 

Nowa decyzja

  Przyznanie dodatkowych godzin usług opiekuńczych będzie wymagało odrębnej decyzji administracyjnej, ponieważ program "Opieka 75+" nie wstrzymuje działania przepisów o pomocy społecznej. W przypadku zwiększenia liczby godzin zwiększy się również odpłatność za usługi opiekuńcze do gminy. Jeżeli jednak dana osoba zostanie zwolniona z odpłatności, to nie będzie wnosiła do kasy gminy dodatkowych opłat. Odpłatność za usługi nie może być dofinansowana z programu "Opieka 75+".

Gmina, która chce przystąpić do programu, bierze pod uwagę wyłącznie liczbę mieszkańców zameldowanych na pobyt stały 31 grudnia 2017 roku.

 Nie można uzyskać dofinansowania z programu na świadczenie usług opiekuńczych realizowanych w ramach prac społecznie użytecznych.

Agnieszka Szczepańska
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe

jakiś kod
optAd360 AI Engine -please insert this code on EVERY PAGE at the top of thesection- ---------------------------------------------------------------