Dom seniora, żłobek, kontynuacja prac przy zabytkowym spichlerzu

  • 23.03.2018, 17:11
  • Tomasz Majdosz

Podziel się:

Oceń:

Dom seniora, żłobek, kontynuacja prac przy zabytkowym spichlerzu UG Besko Tak przed remontem wyglądał zabytkowy spichlerz w Besku.
To tylko kilka inwestycji zrealizowanych i planowanych w gminie Besko.

  O gminnych inwestycjach mówił podczas ostatniej sesji wójt Mariusz Bałaban.

Senior + dla gminy

Gmina Besko jest jedną z dziesięciu, które otrzymały ministerialne dofinansowanie w ramach programu SENIOR + na utworzenie Dziennego Domu Seniora. Proponowanym miejscem jest zabytkowa oficyna dworska z początku XIX wieku.

- Najszybciej jak się dało, przygotowaliśmy i ogłosiliśmy przetarg na wykonanie przebudowy i remontu oficyny - mówił podczas sesji wójt.

Czasu jest mało, ponieważ zgodnie z projektem, realizację należy przeprowadzić do końca listopada tego roku. Wysokość dotacji to 300 tysięcy złotych, z kolei gmina zdeklarowała z budżetu 600 tysięcy złotych.

19 marca do gminy wpłynęły trzy oferty firm z wyceną całości prac. Firma Polbud z Humnisk zaoferowała cenę 926 tysięcy złotych, Krospol z Krosna 1 mln 83 tysiące złotych i Elektrobud z Domaradza 937 tysięcy złotych.

Równolegle gmina wystosowała zapytanie ofertowe w sprawie inwestora nadzoru budowlanego na realizację inwestycji. Najniższą ofertę zaproponował Janusz Leń z Bliznego, na sumę 8 tysięcy złotych.

Oczyszczalnia ścieków do remontu

Gmina Besko przez trzy lata bezskutecznie próbowała pozyskać wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie na remont budynku technicznego oczyszczalni ścieków. Dlatego teraz z własnych funduszy przeprowadzi drobne remonty, m.in. wymieni pokrycie oraz orynnuje dach. Do tej poru udało się także z budżetu gminy wygospodarować pieniądze na wymianę części okien i drzwi.

Budynek SKR na żłobek

Ostatecznie, jak informował na sesji Mariusz Bałaban, budynek administracyjny po Spółdzielni Kółek Rolniczych, po analizie dokumentacji projektowej i zmian adaptacji,  przeznaczony zostanie na żłobek. W tym celu gmina stara się o pozwolenie na budowę przed ogłoszeniem naboru wniosków w rządowym programie MALUCH +.  Gmina w ramach projektu może liczyć na dofinansowanie w wysokości 20 tysięcy złotych na każde nowo utworzone miejsce w placówce. Zdaniem wójta, w przypadku Beska mowa jest o kwocie około 600 tysięcy złotych.

Marszałek dofinansuje zabytki

Marszałek województwa podkarpackiego i Wojewódzki Konserwator Zabytków ogłosili nabór wniosków na wsparcie prac przy obiektach zabytkowych. Gmina Besko zawnioskowała o dodatkowe pieniądze m.in. na prace przy oficynie dworskiej oraz konserwację polichromii starego kościoła. Szacunkowy zakres prac objąłby ściany prezbiterium, których koszt zamknąłby się w kwocie 86 tysięcy złotych.

Tomasz Majdosz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe