XX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe w Sanoku

  • 30.04.2018, 18:35 (aktualizacja 30.04.2018, 19:17)
  • Agnieszka Szczepańska

Podziel się:

Oceń:

XX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe w Sanoku Agnieszka Szczepańska
W dniach 26-28 kwietnia w Sanoku odbyły się jubileuszowe, XX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe. Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Bogdana Dowlasza z Akademii Muzycznej w Łodzi oceniło je jako wiodące wydarzenie artystyczne w kraju. W opinii uznanych muzyków, dzięki dyrekcji PSM I i II st. w Sanoku region południowo-wschodniej Polski jest w kraju ważnym centrum polskiej kultury, promieniującym także na tereny zamieszkałe przez naszych sąsiadów.

Spotkania zorganizowali : Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Sanoku oraz Sanockie Towarzystwo Muzyczne, przy współpracy Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Sanoku, Sanockiego  Domu Kultury i Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich.
Przesłuchania konkursowe odbywały się w sali koncertowej oraz w dwu salach kameralnych sanockiej szkoły muzycznej.
W Spotkaniach wzięli udział soliści i członkowie zespołów kameralnych z następujących krajów: Polski, Białorusi, Czech, Litwy, Słowacji, Ukrainy. Do Sanoka przyjechało około czterysta osób - solistów, członków zespołów i gości.  
Spotkania objął swoim honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda, który ufundował  nagrodę Grand Prix w postaci laptopa.
Natomiast Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nagrodę w wysokości 17 753 zł.
Pozostałe nagrody o łącznej wartości  15 747 zł ufundowali  sponsorzy:  Fundacja Bankowa im. Mariana Kantona, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie, Bolesław Szybist - Firma Herb, włoska firma Scandali, Pigini Polska, Fundacja „Harmonia Espressiva im. prof. Jerzego Jurka” oraz Sanockie Towarzystwo Muzyczne w Sanoku.
Dyrektor Artystyczny Spotkań - prof. ośw. Andrzej Smolik
Dyrektor Organizacyjny Spotkań - dr Tomasz Tarnawczyk
Jury, któremu przewodniczył prof. dr hab. Bogdan Dowlasz z Akademii Muzycznej w Łodzi, wysłuchało 101 solistów (z 117 zgłoszonych) w pięciu kategoriach wiekowych. Uczestnicy przesłuchań mogli zaprezentować program dowolny, zróżnicowany w zakresie formy i stylu, w którym należało uwzględnić jeden utwór kompozytora z kraju pochodzenia danego wykonawcy.
W kategorii VI - młodzież szkół podstawowych i średnich grająca w zespołach kameralnych akordeonowych lub z udziałem akordeonu (od duetu do orkiestry) – wystąpiło dwanaście zespołów.
Natomiast w kategorii VII - muzyka rozrywkowa – nie obowiązywał limit wieku. Wystąpiło w niej pięciu wykonawców oraz jeden duet (akordeon i flet).

 

Agnieszka Szczepańska

Zdjęcia (39)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu korsosanockie.pl. Agencja Wydawniczo Reklamowa Korso Spółka z o.o. z siedzibą w Mielcu, ul. Biernackiego 1/4, 39-300 Mielec jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Pozostałe